Завод за хлор и солна киселина вдигат новите собственици на "Полимери"

Автор: Пламена Николова
Коментари (1)
11:43 / 10.04.2018
23127
Завод за производство на течен хлор, натриева основа, солна киселина и натриев хипохлорит ще бъде построен на мястото на някогашния промишлен девненски гигант "Полимери", научи Varna24.bg. Това става ясно от представено от пловдивската фирма «ХЪС» ООД, уведомление до РИОСВ Варна за инвестиционно предложение за "възстановяване производството на неорганични хлорни продукти в България чрез изграждане на инсталации за високо-технологична и екологична хлор-алкална електролиза", в поземлен имот с площ 1030127 кв. м в землището на град Девня.

През лятото на миналата година областния управител на Варна Стоян Пасев съобщи за Varna24.bg, че фирма "Хъс" ще построи завод за производството на метал от скрап върху руините на фалиралия "Полимери". Очакваше се промишленият гигант да осигури между 500 и 550 нови работни места.

Сега обаче става ясно, че бъдещите намерения на "Хъс" касаят изграждане на инсталации (завод) за производство на неорганични химични вещества: течен хлор; натриева основа; солна киселина; натриев хипохлорит; ферихлорид.

Капацитетът на инсталацията за производство на неорганични химични вещества се предвижда да бъде: 15 000 т/г течен хлор 100%; 17 000 т /г натриева основа 100%; 4 923 600 Hm3 /г водород 100%; 33 990 т/г натриев хипохлорит; 45 000 т /г солна киселина 34% HCL и 20 000 т/г. ферихлорид.

В основата на хлоралкалната електролиза е използването на очистен разсол и вакуумна сол, което изключва генерирането на отпадъци от процеса.

Използвани процеси в инсталацията са: Електролиза - електрохимичен процес на разлагане на готварската сол разсол/във водна среда до NaOH, Сl и Н2. Синтез на хлороводород (HCL) чрез изгаряне на хлор и водород и абсорбцията му до солна киселина HCl 34%. Концентрация на водния разтвор на NaOH от 32 до 50 % чрез вакуум - изпарение. Изсушаване и втечняване на хлора.

По време на експлоатацията вода за производствени и противопожарни нужди ще бъде ползвана от Деривацията "Язовир Цонево-Промишлена зона-Юг/Девня" Поради невъзможността на "ВиК" да осигури водоподаване за битово-санитарните нужди на персонала, по време на експлоатацията ще бъде ползвана водата от Деривация "Язовир Цонево-Промишлена зона-Юг/Девня". За целта ще бъде проектирана и изградена хлораторна инсталация. Деминерализираната вода ще бъде доставяна по тръбопровод от ТЕЦ"Девен“ /“Солвей Соди“/. След осъществяване на инвестиционното предложение ще се формират 4 потока отпадъчни води:

Химически замърсени води от случайни разливи, салникови течове и др. в инсталацията, които ще се събират и третират в собствена пречиствателна станция преди заустването им;

Отпадъчни производствени води от инсталацията за производство на ферихлорид, които ще се събират в локален резервоар, ще се третират и използват в производството на железни коагуланти като вторична вода; Дъждовни води, които ще се отвеждат по съществуващата дъждовната канализация, която ще бъде ревизирана и възстановена от новата площадка до точката на заустване; Битово-фекални води от персонала около 200-250 кум. м/месец, които посредством съществуващата БФК на "Полимери " АД ще се отвеждат и пречистват в ПСОВ на гр. Девня.

С комплексно разрешително № 72/2005 г. на "Полимери“ АД е разрешено заустване в р. Девненска на смесен поток (производствени, охлаждащи и дъждовни) отпадъчни води. Производствената дейност на територията на бившия завод е преустановена от началото на 2013 г. От тогава до момента се извършват регулярни проверки (два пъти годишно) от експерти на РИОСВ-Варна за наличие на поток в разрешената точка на заустване в р. Девнеска, като при всяка една от тях е установявано наличие на води. Анализа на взетите водни проби показва наднормени стойности по някои от контролираните показатели. 

Възложителят “ХЪС" ООД, гр. Пловдив, съгласно нотариален акт за продажба на недвижими имоти от дата 02.06. 2017 г. е новият собственик на  находящата се в Промишлена зона -юг площадка на "Полимери“ АД, гр. Девня.

Тя е с действащо комплексно разрешително в сила от 14.06.2006 г. Към настоящия момент комплексното разрешително не е отменено, поради наличие на задължения на "Полимери“ АД, гр. Девня, които не са изпълнени.

След прекратяване на дейността операторът е задължен да почисти площадката и да я възстанови до първоначалното и състояние, както и да извърши рекултивация на депото за карбонатен шлам.

След придобиване на имота новият собственик “ХЪС" ООД, гр. Пловдив се явява “притежател на отпадъци" независимо, че причинителят на отпадъци е "Полимери“ АД, гр. Девня. Поради това, че "Полимери“ АД, гр. Девня се намира в несъстоятелност, процедура по Търговския закон

Разходите по възстановяването на качествата на околната среда, в т.ч. и рекултивацията на депото за карбонатен шлам, следва да се поемат от лицата, в чието притежание се намират отпадъците – новите собственици, се посочва в препоръките на РИОСВ Варна. 

Виж коментарите (1)

Още по темата (89):
08.01.2021 Прокарват газопровод до бившия завод "Полимери"
21.07.2020 Върнаха къмпинг "Каваци" на семейство Баневи, те се опитват да влязат във владение
22.02.2020 Николай Банев се изгаври с главния прокурор от затвора
14.02.2020 Банева: Никога не сме били бегълци, доброволно се върнахме в България
26.11.2019 Запорираха имущество на Баневи за над 140 млн. лева
22.10.2019 Десет адвоката бранят милионерите Баневи в съда
Още новини от Регионални новини:
Как скандал прерасна в денонощен тормоз
След пострадало дете започват проверка на детски център
Една област във Варненско ще получи стабилна финансова инжекция з...
Пътят София-Варна е блокиран! Има катастрофа и един ранен!
Арестуваха мъж, ухапал майка си
Почивката в Слънчев бряг излиза колкото тази на Бали, а Токио се ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).