 © Varna24.bg |  | Поне 15 земеделски производители от Варна са „изгорели" заради кандидатстване за субсидии за отглеждането на енергийни култури. Според земеделските производители около казуса за енергийни култури цари пълно затъмнение. „Когато се отвори възможност да кандидатстваме за субсидии ни бяха стоварени една камара мерки и програми. Сред тях имаше и възможност за субсидии за енергийни култури", обясни Петър Петров - земеделски производител, обработващ 25 000 декара във Варненско. По думите му, и той и много други негови колеги са решили да се възползват от финансовата помощ. Земеделците засяли енергийни култури - рапица и слънчоглед и сключили договори с фирми, които да им ги изкупуват и съответно след това да реализират продукцията в производство на биогорива. Оказва се обаче, че за да се кандидатства за въпросната субсидия си има регламент, който законодателно не е приложен у нас. Всички фирми по веригата, след земеделските производители, трябвало да отчетат и докажат, че са реализирали реколтата именно в биогориво. Това не било регламентирано в нашето законодателство. Производителите на биогорива, освен това трябвало да имат и лиценз, а у нас нито една не разполага с такъв. В крайна сметка, седмица преди да се смени правителството, земеделците, които кандидатствали за пари за енергийни култури, получили писма, че са санкционирани със суми, които всъщност е трябвало да получат. „Получих писмото, че санкцията ми е 80 000 лв., заради 9-те хиляди декара, които съм декларирал, че са засети с енергийни култури", обясни Петров.Земеделска производителка от Ямбол пък съобщи, че нейната санкция била 100 000 лв. Мотивът за рестриктивните мерки бил, че земеделците са надписали декарите, които обработват. "Ужилените", обаче са категорични, че не са наддекларирали площи.
Петър Петров посочи, че веднага след като получил писмото, изпратил жалба до министъра на земеделието. "Получих отговор - "Нямате имот на пистата в Добринище. За какво Добринище ми говорят, като аз обработвам земи в село Крумово, Аксаковска община, във Варненска област", разказа възмутен Петров. По думите му, подобен отговор показва безхаберието на чиновниците и липсата на капацитет да се реши заплетеният казус.
Производителите не скриха, че са крайно притеснени, че освен наложената, по думите им, абсолютно немотивирана санкция, заради това че са ги сложили в графата "прегрешили", ще забавят и плащанията им по схемата за единица площ. Според тях са засегнати много хора. Освен във Варна, много производители в подобно положение имало и в Добричка област. Въпросът бе поставен пред зам.- директора на Държавен фонд "Земеделие" Светослав Симеонов, който присътва на агрофорум, който се провежда край Варна. Симеонов призна, че не е специалист по темата, но вече бил поставил въпроса пред свои колеги експерти, които да умуват какво да се предприеме.
Източник: в. "Позвънете новини" |