 © Varna24.bg |  | 228 педагози от Варна ще получат увеличение на заплатите си от 100 лева, в качеството им на главни учители. 192-ма от тях работят в общински училища, 30 - в държавни и шест - в специални от типа на помощното и оздравителното учебни заведения. С 50 лева повече месечно пък ще взимат 2667 учители, които са изявили желание да станат старши. Близо 85 на сто от тях обучават деца в общински школа, 357 - в държавни и 51 - в специални. Само три служителки от детски градини са декларирали, че искат да бъдат главни възпитатели, а 107 - старши.Общият брой на подалите заявления за степената "главен учител" в областта е 319, а за "старши учител" - 3 637. Още 117 са молбите от мераклии да станат старши възпитатели в региона и още един - кандидатът за главен възпитател.
Главни и старши учители и възпитатели могат да станат заетите в сферата на образованието с над 10 години професионален стаж. Разликата между двете степени се състои в по-големия брой задължения и отговорности, поясни началникът на Регионалния инспекторат по образованието Николинка Даскалова. По думите й, придобиването на степента няма задължителен характер.
Определянето на броя на главните и старши учители в съответното училище става от специално сформирана комисия, обясни още шефката на РИО. Така например в спортното училище могат да преценят да имат по-голям брой главни учители. Същевременно, според нормативните изисквания в училищата с пет или по-малко педагогически специалисти не се разкрива длъжност за главен учител и възпитател. Един главен учител може да бъде назначен в учебни заведения с от 6 до 20 педагогически специалисти, а в училищата с над 20 броят на главните учители и възпитатели не може да е повече от 7% от общия.
Двама могат да бъдат главните учители в детските градини с 10 и повече групи. В забавачниците с 4 до 9 групи може да има един главен учител, а в тези с до 3 групи функциите могат да се изпълняват от старши учител. Както е известно модулът "Кариерно развитие на учителите и възпитателите" стартира от началото на октомври. До края на тази година за изпълнението му правителството отдели 12 млн. лв., а за догодина са предвидени 46 млн. лева.
121 са учителите, регистрирани на трудовата борса, които активно търсят работа. Сред тях са специалисти от всякакви специалности, включително математика, история, филолози. Малка част от тях са специалисти с полувисше образование, чиито шансовете да намерят работа са твърде минимални, уточниха от Бюрото по труда във Варна.
Източник: в. "Позвънете новини" |