От КНСБ припомнят, че макар 360 лв. да е договореният минимален осигурителен доход за неквалифицирани работници през 2015 г., според българското законодателство осигуровки трябва да се заплащат върху цялото възнаграждение, което от средата на годината не може да бъде под 380 лв.
Обектите на контрол са идентифицирани в резултат от предоставена от НАП информация за осигурители, които за август, септември и октомври 2015 г. са декларирали за някои свои работници и служители на пълен работен ден осигурителен доход под 380 лв.
Във Варненска област фирмите, които са с пропуски, са 240, научи в. "Черно море" от началника на Инспекцията по труда във Варна Иван Иванов. След нашите проверки нередностите, които са от техническо и счетоводно естество, се отстраняват веднага. Примерно в една от фирмите с малко над 30 души персонал само двама са осигурявани на 360 лв., обясни той. Като цяло работниците не са ощетени, става дума за неправилно отразени данни в декларациите до НАП. Проверките по проблема ще продължат през януари и февруари 2016 г., като те ще бъдат приоритет в работата ни, обобщи Иванов.
По време на инспекционната кампания ще се установява дали фирмите плащат възнаграждения под 380 лв. в нарушение на трудовото законодателство, или само внасят осигуровки върху по-ниска сума, докато работниците получават минималната заплата. Ако се установи, че служителите получават по-малко от минималната заплата, ще бъдат предприети мерки, за да бъдат задължени работодателите да изплащат по-високи възнаграждения, съобщиха от ГИТ. За случаите, при които са внасяни осигурителни вноски върху по-ниски суми от реално уговореното възнаграждение в трудовия договор, веднага ще бъде сезирана НАП.
Ще припомним, че от 1 януари 2016 г. минималната работна заплата ще се увеличи от 380 на 420 лв.