Авангарден оперативен метод при сърдечни аритмии приложиха в "Св. Марина"

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
13:13 / 25.11.2015
659
От 11 ноември тази година до сега трима пациенти на Клиниката по кардиохирургия към Университетската болница "Св. Марина" във Варна получиха шанс за по-добро качество на живот - оперативното лечение на митралния им клапен порок беше съчетано с криоаблация, един от най-съвременните методи за оперативно лечение на аритмията при предсърдно мъждене. 

За първи път в България при това лечение се прилага криоаблация - чрез замразяване до -62оС по определени линии в предсърдията се прекъсват пътищата на аритмията, което води в над 80% от случаите до възстановяването на нормалния синусов ритъм - последователно съкращение на предсърдията и камерите на сърцето, повишаващо с до 15% ефективността на сърдечната дейност. 

Когато криоаблацията се прилага според определени в световната медицинска практика критерии - аритмия с давност не по-голяма от 1 година, умерено разширено ляво предсърдие и пристъпна или персистираща аритмия при предсърдно мъждене, в опитните центрове шансът за успех е близо 90%! 

И при тримата първи пациенти криоаблацията е довела до възстановяване на синусов ритъм, като този ритъм се задържа и в ранния следоперативен период!

Професор Джеймс Кокс представя своята методика за оперативно лечение на аритмия при предсърдното мъждене през 1986 г. - нарича я Maze (лабиринт) процедура поради сложността на разрезите на предсърдията. През 90-те години на миналия век индустрията създава технологии, които значително облекчават извършването на тази операция и тя става широко известна като "Cox-Maze IV procedure". 

Понастоящем има два основни начина да се извърши тази процедура - чрез прилагане на "радиофреквентна аблация" (ефектът е загряване на тъканите по определени линии) и чрез "криоаблация" (замразяване на тъканите до -62оС по аналогични линии). Всяка от методиките има своите привърженици, а натрупаният в Европа и САЩ опит е значителен. Съобщава се за задържането на ефекта от криоаблацията над 5 години в над 80% от пациентите, върнали се към нормален синусов ритъм.

Предстои методиката за комбинирано оперативно лечение - съчетаване на криоаблация с основната хирургична процедура, най-често при пациенти с клапни пороци на сърцето, да се утвърждава в практиката на Клиниката по кардиохирургия във Варна. Пациентите ще бъдат наблюдавани за запазването на синусов ритъм и проследявани във времето, за да се натрупа необходимият опит - важно условие за постигане на по-добри за пациентите дългосрочни резултати.

Инвалидизиращата аритмия при сърдечни заболявания може да бъде лекувана оперативно, поне при част от пациентите! Самата аритмия влошава качеството на живот при тези хора - намаляват възможностите за физическа активност, а трябва да приемат и лекарства - антиаритмични и антикоагуланти, имащи не малко странични ефекти. Ако антикоагулантите (предпазващи от образуване на тромби в сърцето) не се дозират правилно и не се прави ежемесечен лабораторен контрол, съществува сериозен риск от кървене или образуване на тромби в сърцето. Ако части от тези тромби попаднат в артериите на мозъка, развива се мозъчен инсулт, не рядко - фатален, а в болшинството от останалите случаи - инвалидизиращ. Това прави въвеждането на оперативно лечение на сърдечните аритмии при сърдечноболните пациенти факт с огромно социално и потенциално финансово изражение.

 

 


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Временни резултати във Варна: Първи са ГЕРБ-СДС с 29,82% - втори ...
Това е най-късият булевард във Варна, но носи невероятен историче...
Само 1/3 от жителите на Варненска област гласуваха днес
Официално: Изборният ден във Варна приключи!
Към 16 часа: Ето каква е избирателната активност във Варна и обла...
Дядо на 104 години от Варна показа на всички българи как се прави...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).