Над 2 пъти са се увеличили децата в началните класове на варненските училища, които имат по-специални нужди при писането и четенето. Ако преди 6 години те са били 1,8 на сто от всички, които посещават логопедичните кабинети, тази година процентът е 4,3. Занятията с повечето от тях продължават две и повече години, каза вчера шефът на Логопедичния център във Варна Лиляна Лазарова. Данните бяха оповестени вчера, при обявяване на резултатите от есенното проучване на подрастващите, направено в предучилищна възраст и в началните класове на училищата. В него са обхванати 15 079 деца. При 2000 се е оказало, че имат нужда от по-лека или по-сериозна корекция на речта, което означава, че всяко 7-8 варненче има нужда от специализирана помощ. Родителите едва на 1000 са решили, че децата им ще посещават специалист. В момента занятия в логопедичните кабинети провеждат 724 подрастващи. Други 198, предимно с по-леки говорни дефекти, са останали под чертата и ще чакат ред, за да започнат занятия в логопедичните кабинети.
51% от подрастващите, които имат нужда от логопедична помощ са с нарушено звукопроизношение. "Останалите 48% са с тежки проблеми, които отнемат доста време за корекция и това намалява възможността да поемем повече нови деца в течение на учебната година", допълни Лазарова. Тя добави, че резултатите от техния труд за миналата година показват, че половината деца са с коригирана реч, 48 са с подобрена, а 2% не са се повлияли от специализираната работа с тях. Най-често те напускали занятията след първия-втория път, допълниха логопедите.
Тази година ще бъде открит още един логопедичен кабинет, с помощта на общината, в района на ОУ "Добри Чинтулов", разкрит е и в квартал "Галата". Заместник-кметът на Варна Коста Базитов обеща, че макар на национално ниво финансирането на логопедичната помощ да е драстично намалено, в морската столица това няма да се случи.
Източник: в. "Позвънете новини"