Хората със сърдечно-съдови заболявания са най-уязвими в горещините. Това заяви за "Фокус" д-р Светлин Митев, председател на Сдружение на семейните лекари във Варна. По думите му основните съвети, на които трябва да обърнат внимание засегнатите от сърдечни и други усложнения, са свързани с оводняване на организма, употреба на широки дрехи, осигуряващи личен комфорт и възможност за охлаждане на телесното състояние и разумно излагане под слънчевите лъчи, съпроводено само при неотложни дейности.
"Желателно е разходките или излизанията, свързани с работни ангажименти да се случват рано сутрин или в късните следобедни часове, когато ултравиолетовото лъчение е значително по-слабо. По отношение на възрастните хора, които имат заболявания на сърдечно-съдовата система и тези, които страдат от понижен жизнен тонус, препоръчвам, ако излизат да обръщат внимание на общото си състояние, като си набавят необходимите количества течности и като се съобразяват с високите температури, ограничавайки максимално престоя си на открито", апелира специалистът и констатира, че при отделни случаи последствията могат да доведат до колабси и други негативни усложнения.
Д-р Светлин Митев уточни, че в силните горещини е известна загуба на течности и през кожата, затова е наложително да не се допуска обезводняване на организма. Той допълни, че общото физиологично състояние може да се влоши, ако се прибавят и летните вирусни инфекции, често провокирани от вирусна генеза, но понякога и свързани с тежки бактериални зарази. Тези неприятни чревни инфекции могат да засегнат организма до толкова, че да се появи остра нужда от вливания на банки. "Това, на което могат да обърнат внимание хората, като превантивни мерки, е поддържане на висока лична хигиена, хранителните продукт да се измиват добре преди консумация и да се съхраняват при необходимите температурни стойности", препоръчва специалистът.