 © Черно море | Деца с увредено зрение от училищата във Варна и София се включиха в поредното издание на националните ученически игри. Домакин на проявата е морският град. 50-те участника в надпреварата са разделени в две възрастови групи - до 14 и над 14 години, а във всяка от тях състезателите са разпределени според степента на зрителното нарушение. Децата мерят сили в 6 вида спорт - лека атлетика, шоудаун, шахмат, джудо, голбал и тласкане на гюле. Голбалът е колективен спорт за незрящи. Играе се със звъняща топка, която тежи 1250 грама.Топката не е под налягане и е с дупки, за да се чуват звънчетата. Играе се само в зала. Шоуданът може да се оприличи на тенис на маса. Топчето е по-голямо, то се търкаля по масата и издава специфичен шум, по който незрящите се ориентират къде се намира то. Размерите на масата са 365 см на 120 см.Организатор на националните ученически игри за деца със зрителни увреждания е Българската параолимпийска асоциация. Нейният председател Илия Лалов разкри, че около 10 хиляди е сумата, с която се обезпечават игрите. Средствата се отпускат от Министерството на младежта и спорта и Министерството на образованието и нуаката. Преди години състезанието се е организирало два пъти в годината - през пролетта и есента, но вече е еднократно, тъй като средствата не достигат. "Тези игри са добър мотив за децата с увредено зрение да се занимават редовно със спорт. Тези деца трудно биха могли извън училището, извън тези организирани форми на състезание да се занимават със спорт. А за тях спортът е не по-малко необходим, отколкото за всички други хора, даже е и по-необходим" - отбеляза Илия Лалов. Той подчерта, че Българската параолимпийска асоциация, съвместно с Министерството на младежта спорта организира и състезание по ски за ученици със зрителни увреждания, както и национална школска надпревара за деца и младежи с двигателни затруднения.
Петя и Филип са двама от състезателите, които се включиха в надпреварата във Варна. Петя е на 18 години и се обучава в училището за деца с нарушено зрение "Луи Брайл" в София. Тя сподели, че е участвала в доста състезания и е печелила всякакви отличия - и златни, и сребърни, и бронзови. "Обичам спорта, който спортува е здрав! Спортът ми дава хубави емоции, хубаво е, когато човек вижда, че успява, че побеждава" - каза Петя.
Филип е представител на отбора домакин. През тази година той завършва училището за деца с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов" във варненския квартал "Аспарухово". Готви се усилено за кандидатстуденски изпити, а мечтата му е да го приемат треньорски профил в Националната спортна академия. "Много искам след време да подготвям деца и младежи за европейски и световни шампиони в моя спорт - леката атлетика. Печелил съм много медали на 100, 200 и 400 метра бягане и дълъг скок. Най-големият ми успех беше на международното състезание в Колорадо Спрингс през 2011 г., където спечелих 4 златни медала и станах световен шампион. Имам втори и трети места на европейски първенства, имам и на ученически ски състезания втори и трети места. Спортът ми носи много щастие и здраве" - каза Филип.
Двудневната надпревара в тазгодишното издание на ученическите игри за деца с увредено зрение приключва утре. Състезанието се провежда на спортна база "Локомотив". "Благодаря на варненското училище и на неговата директорка г-жа Петкова, което осигурява много добри условия, както битови, така и за спорт, за да могат децата и учениците с нарушено зрение да се изявят в най-добра светлина и да реализират най-добрите си резултати. Това за тях е много хубав спортен празник" - коментира Илия Лалов.
Източник: Черно море |