Детските градини във Варна минават на делегирани бюджети

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:57 / 10.09.2011
925
Детските градини във Варна ще минат на делегирани бюджети от началото на следващата финансова година. Новата форма на бюджетиране ще обхване всички детски заведения, каза зам.-кметът по образованието и културата Коста Базитов при откриването на срещата на директорките на детските градини с кмета Кирил Йорданов. Тя бе посветена на презентацията "Предучилищната система в община Варна - образователна политика, социално партньорство, предизвикателства".

От януари 2012 г. директорите сами ще могат да разпределят средствата за издръжка в градините, които ръководят. Приходите ще се формират от сбора на средствата по държавен стандарт за дете, общински субсидии и собствени средства. Детските градини могат да получават пари от наеми на помещения, давани за учебни цели, дарения, връщане на вторични суровини. Директорката на образователната дирекция в общината Анна Николова представи схемата за формирането на новите бюджети, в които ще се отчита спецификата на детската градина. Допълнителни средства ще бъдат отпуснати за филиалите, за нощуващите групи, за логопедичните кабинети и за децата със специални образователни потребности. 62% от разходите ще бъдат за издръжка на децата. Държавните средства са обвързани с определен брой възпитаници, докато при местните средства това не е определящо. 38% от парите ще са за поддръжка на материалната база. Резерв от средства е предвиден от общината за аварийни ремонти, както и за градините, които ползват база под наем или разполагат с плувен басейн.

Кметът Кирил Йорданов поздрави педагозите и подчерта, че политиката на общината да се създават още места, да се строят нови градини ще продължи. Той говори и за създаването на условия повече деца да могат да спортуват плуване, за изграждането на новата база за морски спортове.

Според директорки на детски градини от различни райони на града въвеждането на делегирани бюджети е поредната положителна крачка в управлението на общинските учебни заведения. Това ще създаде възможности за гъвкаво управление, нарастване на заплатите, подобряване на условията за отглеждане на децата.

Източник: в. "Черно море"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Портних: На кмета Коцев виновни са му всички!
Портних: На кмета Коцев виновни са му всички!
Безплатна "Синя зона" във Варна, ето кога
Варна посреща обичан актьор
Варненци излизат на протест днес
Кметът на Варна: Добро утро от к.к. Чайка, Ален Мак и Кабакум. То...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).