Днес е Световният ден на водата

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:19 / 22.03.2018
1787
22 март - Световeн ден на водата и 23 март - Световeн метеорологичен ден са тематични дни, в които световната общественост насочва вниманието към дейността на националните хидрометеорологични служби.

На 22 март, всяка година след 1993, по инициатива на ООН, се отбелязва "СВЕТОВНИЯТ ДЕН НА ВОДАТА“. Целта му е да привлече вниманието към значимостта на проблемите с водите, които се потребяват за питейно-битови и други цели.

Чрез използването на природните решения на водните проблеми, за да отговорим на нуждите на нарастващото население, ние ще допринесем за създаването на циркулярна икономика. Същевременно, така ще помогнем за опазване на природната среда и намаляване на замърсяването. Двете дейности са ключови цели в устойчивото развитие, които ангажират света да осигури наличието и устойчивото управление на водата и запазването на чистотата ѝ за всички потребители до 2030 г.

На 23 март 1950 г., с цел уеднаквяване и координиране работата на националните хидрометеорологични служби на страните, се създава Световната Метеорологична Организация (СМО). През 1960 г., на тази дата, се обявява и "СВЕТОВЕН МЕТЕОРОЛОГИЧЕН ДЕН". Всяка година се избира подходяща тема, която да фокусира вниманието на обществеността. За 2018 г., мотото е: "ЗА ВРЕМЕТО – ГОТОВИ, КЪМ КЛИМАТА - РАЗУМНО“

Прогнозите за времето изискват денонощни наблюдения на заобикалящата ни околна среда по целия свят. По-голямата част от тях се извършват от националните служби, обхванати чрез Световната служба за времето (ССВ) към СМО, която свързва наблюдаващите станции с националните, регионалните и глобалните центрове за прогнозиране на времето и климата в продължение на 24 часа през денонощието в реално време. ССВ събира метеорологични, климатологични, хидрологични и океанографски данни от над 15 спътника, 100 закотвени шамандури, 600 плаващи буеве, 3 000 самолета, 7 300 кораба и около 10 000 наземни станции за наблюдение. Тези данни трябва да бъдат сравними и стандартизирани, за да могат да се използват от прогнозните центрове за изработване на съответните числени модели за ежедневно прогнозиране на времето и за издаване на ранни предупреждения за природни рискове.

2017 година е една от трите най-горещи години с рекордни екстремни метеорологични условия. Периодът 2013-2017 г. е най-топлият 5-годишен период с температури, достигащи 50 градуса по Целзий в Азия, рекордни урагани с бърза последователност в Карибите и такива, достигащи до Ирландия.

Рискът от болести и смъртност, причинени от климатичните промени, се е покачил с 30% от 1980 до 2017 г. През 2016 г. 23,5 милиона души са разселени поради бедствия, причинени от климатичните промени. Тези и още много данни включва докладът на СМО за състоянието на климата през 2017 г., на конференцията по изменението на климата в Бон. Очаква се повишението на средно годишната глобална температура да надхвърли планираните целеви нива от 1.5 – 2°C и да достигне 3 – 5°C.
Развитието на дейностите, свързани с климата, и увеличаването на броя на специалистите и студентите, обучавани в областта на метеорологията и климатологията, е важна стъпка към създаването на, "разбиращо към климата“, общество.

В развиващите се страни данните за климата често са с лошо качество и не отговарят на изискванията при вземането на решения на тяхна основа. Проектите на СМО залагат на промяна в учебните планове и програми, в съответствие с настоящите и бъдещите нужди на тези страни и региони.
Земеделието е една от областите, най-чувствителни към климата. Засушаването, наводненията, бавните климатични изменения са коствали живота на много хора и живи организми. Дейностите, свързани с климата, са важен компонент от системата за ранно предупреждение за възможни продоволствени проблеми.

Климатичната информация е от съществено значение при проследяването на резултатите от усилията за намаляване на емисиите на парникови газове, които допринасят за климатичните промени, както и за увеличаване на енергийната ефективност и прехода към "независима от въглерода“, икономика.

Промените в климата и урбанизацията водят до все повече проблеми с водите и излагат населението и стопанството на екстремни хидрологични събития като наводнения и засушавания. СМО подпомага укрепването на материално-техническите, човешките и институционалните ресурси на своите страни-членки, за да могат самостоятелно да оценят водните си ресурси и да отговорят на заплахата от наводнения и засушавания.
 
Наводненията са нарастваща заплаха за живота и поминъка на хората, живеещи в ниско разположените и гъсто населените крайбрежните зони. Интегрираното използване на земята и на водните ресурси, както и управлението на риска в речните басейни, може да ни помогне да сведем до минимум загубите от наводненията и да усвоим оптимално наводнените равнини.

Засушаванията са продължителни периоди в естествената цикличност на климата, които могат да се случат навсякъде по света. Усложняват се от допълнителни фактори като бедността и неправилното използване на земята. Биха могли да имат много отрицателни въздействия върху здравето на населението, да увеличат заболеваемостта и смъртността. В периода от 1970 г. до 2012 г. са регистрирани почти 680 000 смъртни случая, дължащи се на тежките засушавания в Африка.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Стотици варненци се включиха в кампанията за почистването на град...
Варна е вторият най-скъп град за жилищни имоти
Кметът Благомир Коцев даде сериозно обещание на министъра на тури...
Слънце и температури до 17 градуса за Варна днес
Варненки "гадаят" през социалните мрежи срещу 230 евро на сеанс
Кметът Коцев почете 109-ата годишнина от Арменския геноцид


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).