Два потънали кораба стават туристическа атракция по Северното Черноморие

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
11:01 / 16.11.2015
1463
Два потънали дървени кораба - вероятно от ХІХ век, бяха открити и регистрирани по време на приключилия вече проект между България и Румъния, финансиран по линия на двустранното научно сътрудничество в областта на подводната археология. Те не са далеч от брега и са изключително подходящи като обекти на приключенския морски туризъм, заяви гл. ас. д-р Преслав Пеев от секция "Морска геология и археология" към Института по океанология - БАН, съобщава вестник "Черно море“.

Единият от потъналите кораби, който се намира северно от нос Калиакра, беше открит тази зима по време на изпълнението на съвместния проект, обясни д-р Пеев. Първо е бил регистрират като подводен обект на дълбочина около 25 метра от локатор за страничен обзор, после при огледите на място с изследователската подводница на Института по океанология и от водолази се оказало, че това е много добре запазен дървен кораб. Нямало видими сериозни поражения по корпуса, дължината му била повече от 25 метра. Предполага се, че е някъде от ХІХ век. Дълбочината, на която се намира, позволява да бъде посещаван от любители леководолази без особена предварителна подготовка, тоест от повече туристи, любители на подводните атракции, допълни океанологът.

Другият кораб, също дървен - навярно от втората половина на ХІХ век, също е добре запазен, но е на по-голяма дълбочина, също северно от Каварна, и за да се стигне до него, се изисква по-добър водолазен опит, каза още д-р Пеев. Освен това той е участвал в експедиция по същия проект с румънския научноизследователски кораб "Маре нигрум" в техни териториални води. Шелфът им е съвсем различен от нашия - равнинен и по-плитък на голямо разстояние навътре в морето. "Там не успяхме да открием древни кораби на дъното, но за сметка на това имаше много търговски и военни плавателни съдове потънали през ХХ в. и особено по време на Втората световна война. Как ще бъдат управлявани като ресурс и дали въобще ще бъдат включени в туристическите маршрути, ще решават румънските колеги“, обясни Преслав Пеев.

"Черно море е специфичен воден басейн и не можем да се похвалим с голямото му биологично разнообразие, както примерно Червено море. За сметка на това можем да представим нашето богато културно наследство, което лежи на морското дъно. А то не е само на България, а и на целия свят, защото тук са кръстосвали кораби още от най-дълбока древност; имаме доказателства за интензивно корабоплаване в Черно море още през бронзовата епоха, които са много интересни като туристическа атракция“, продължи океанологът. 

"На практика никой не се грижи за това национално богатство, оставено е на произвола и на милостта на подводните иманяри, които имат големи финансови възможности и средства, спускат се до 80 - 90 метра дълбочина и необезпокоявани си вземат "трофеи" от потъналите кораби. По този начин унищожават подводните паметници, тъй като един артефакт, изваден от контекста, губи онова значение, което има, ако бъде проучен на място с методите на подводните археологически изследвания“, обясни д-р Пеев. Така че проблемът с унищожаването на подводните артефакти е много сериозен. 

Що се отнася до възможностите на бизнеса да направи първата стъпка към организирането на подводни атракции до откритите наскоро два потънали кораба, д-р Пеев смята, че инициативата трябва да е на общините, които имат интерес от развитието на морския туризъм. Възможности в тази насока дават европейските програми и варненските океанолози са готови да откликнат като партньори на всяка община при кандидатстването с подобен проект. 

"Всички подводни археологически обекти, открити по време на българо-румънския проект, са представени в специален сайт. Има и книга за корабоплаването в Черно море от древността, която е на 3 езика, за да стигне до възможно повече читатели. Също така издадохме ръководство за управление на туристическия потенциал на Северното Черноморие (областите Добрич и Констанца), в което освен подводните обекти бяха предложени и интересни туристически маршрути по крайбрежието - също богато на археологически и природни паметници, и може да се ползва от туроператорите за организиране на еднодневни екскурзии по тези места. Така че оттук нататък най-вече от местната инициатива ще зависи дали наистина бизнесът ще открие нова ниша за развитие на морския ни туризъм“, допълва Преслав Пеев.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Кметът на Варна се похвали: От днес вече работи и ще помага на до...
Палестина обвини Израел, че е открил огън по делегация на европей...
Журналист за местната власт във Варна: В момента е някаква Сталин...
България привлича частен инвеститор, който да развива пристанищни...
Собственик на хотели по Черноморието: Престанахме да наемаме рабо...
Не спират: Варна - на трето място по нови строежи в страната


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).