Двойно се увеличава броят на недоносените бебета във Варна

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:43 / 20.08.2010
6072
14 деца са настанени към момента в неонатологичното отделение към Специализирана болница по акушерство и гинекология за активно лечение във Варна. Това съобщи  завеждащият отделението д-р Виолета Черноокова. Проблемът с недостига на кувьози остава актуален, защото процентът на недоносените бебета върви прогресивно нагоре. Отделението разполага с 25 кувьоза. Д-р Черноокова обясни, че противоепидемичният режим, който трябва да се спазва в отделението, изисква голям брой инкубатори.

"Кувьозите се подменят непрекъснато, не защото не работят, а за дезинфекция. Те трябва да се дезинфекцират през три дни, за да може да говорим, че противоепидемичния режим отговаря на стандарта за отглеждане на недоносените деца в интензивните отделение", коментира д-р Черноокова. До момента през отделението са преминали 207 бебета, а през годината броят на недоносените деца достига 350. Според д-р Черноокова с увеличението на броя на ражданията се увеличават и броя на недоносените бебета, а причините са комплексни - ниска социална култура, късно откриване на бременността. " Липсата на организация при женските консултации, които съществуваха преди 20 години, дава своето отражение и от 6%-7% преди години сега процентът на недоносените бебета е двойно по-висок и достига 12%-13% от новородените в специализираната болница във Варна", добави д-р Черноокова и подчерта, че здравното заведение обслужва и останалите градове в областта.

През миналата година 16,4% от новородените деца в Специализирана болница по акушерство и гинекология за активно лечение във Варна са били недоносени. По повод разпоредените от министъра на здравеопазването проф. Анна-Мария Борисова проверки на болниците във връзка с трагичния инцидент в Румъния, при който загинаха новородени деца в родилен дом в Букурещ, д-р Черноокова обясни, че в отделението наскоро е извършен ремонт и всички ел. инсталации са подменени с нови.

Източник: Агенция "Фокус"

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
НАП с важна информация за дирекцията си във Варна
Както Varna24.bg предвиди: Местният парламент във Варна е недовол...
Зам-кмет на Варна участва в градски еко-фестивал под надслов "Все...
Тази важна професия празнува във Варна
Варненски съд отсече: 7 години затвор за мъж, отвлякъл партньорка...
Любим учител от Варна е вицешампион в най-голямото куиз състезани...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).