Не беше приет и другият варинат, измислен от сдружението, в което влизат представители от общинската администрация на Варна, Аксаково и Белослав. Той предвиждаше да се въведе нещо подобно на американската система за справяне с битовия отпадък. Зад океана на всяка кухненска мивка има монтирани мелачки за боклук, които заедно с водата отиват в канализацията. Идеята е 3-те общини да закупят няколко подобни мегамелачки. С тях да се мели боклукът, който се депонира във Въглен. След това преработената маса отива в канализацията към пречиствателна станция Варна и от там се зауства в езерото, заедно с обработените води. По думите на Дончев обаче, няма как пречиствателното съоръжение да издържи на натоварването, на което би било подложено в тази ситуация.
В крайна сметка съветниците решиха да предложат след изчерпване капацитета на клетката, която се ползва сега, да се изгради нова, временна, на терена предвиден за реализация на регионалното депо за отпадъци. Общата му големина е над 24 дка, като на първо време от него ще се ползват 6 дка.
По този начин, когато се стигне до строителството на новото депо, ще можем направо да включим този малък терен към него, посочи експертът на общината инж. Дияна Кирчева. Тя добави, че на завода за преработка на битовите отпадъци, който трябваше да е готов през октомври тази година, към момента са изградени единствено комуникациите. Набивали се и пилоти, за да се укрепи свлачището на площадката. Очаква се пусковият срок на съоръжението да е август 2010 г.
Междувременно стана ясно, че се очаква областният управител Данчо Симеонов да издаде разрешение за допускане до изработката на ПУП за терена на регионалното сметище, което Варна, Аксаково и Белослав правят със средства от програма ИСПА. За терена вече е готова оценката за въздействие върху околната среда.
Източник: в. "Позвънете"