Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Експерт: Тигрови комари във Варна засега не са регистрирани
Автор: Екип Varna24.bg 08:48 / 15.03.2016Коментари (0)907
©
Официално съобщение за наличие на тигрови комари във Варна и региона няма. Въпреки това е много вероятно този вид комари да е разпространен и тук, тъй като беше открит във всички съседни на страната ни държави. Това обяви пред Дарик Антоанета Тончева, управител на общинското предприятие "Дезинфекция, дезинсекция, дератизация".

Преди дни националният консултант по микробиология проф. Тодор Кантарджиев, който е и директор на Националния център за заразни и паразитни болести, предупреди, че в пет български града се срещат тигрови комари - същият вид, който пренася вируса Зика в Южна Америка. Става въпрос за градовете Бургас, Варна, Пловдив, Пазарджик и Благоевград.

Досега тигровите комари у нас не са пренасяли Зика. Според проф. Кантарджиев обаче не е изключено тя да проникне в популацията им.

"Тигровият комар е много инвазивен и много агресивно се разселва. По всяка вероятност вече го има в цяла България", смята Тончева. Тя обясни, че тигровият комар е наричан така заради черно-белите петънца, които обаче няма как да се видят с просто око. Разликата между него и останалите комари може да се направи само от специалисти. Гражданите няма как да ги различат.

Тигровият комар е потенциален преносител на вирусите Зика, Денга и Чикунгуня, ако бъде заразен след ухапване на завърнали се от ендемичните райони болни и вирусоносители, уточняват от Националния център за заразни и паразитни болести.

Вирусът Зика се предава на хората чрез ухапване от заразен комар от род Aedes, предимно от видовете Aedes aegypti и Aedes albopictus. Тези два вида са с произход и естествено разпространение в тропичните и субтропичните райони на Азия, Африка и Америка, където са преносители на вирусните трески денга и Чикунгуня. Агресивно нападат за кръвосмукане през деня, предпочитат хора и се укриват и развъждат близо до човешките жилища, Националния център за заразни и паразитни болести

Азиатският тигров комар (Aedes albopictus) е внесен в Европа през 1978 г., а масово започва да се разпространява по средиземноморското крайбрежие от 1990 г. насам. В България е установен за пръв път през 2011 г. в област Бургас.

Липсата на студена зима ще доведе проблеми както с комарите, така и с кърлежите във Варненско, предупреждава управителят на "Дезинфекция, дезинсекция, дератизация". Засега обаче ранни обработки не се предвиждат.

Биотопите в региона се наблюдават. Последното проучване във Варна и региона показва, че засега биотоп с комарни ларви има само в Страшимирово.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Григор Димитров в турнири през 2024 година
Парламентарни избори 2024
Лято 2024
Евроизбори 2024
Конфликт Израел-Газа
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: