 © | MENAR Film Festival се организира от сдружение "Позор". Една от главните задачи на събитието е да запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят. Програмата на MENAR Film Festival представя най-доброто от игралното и документалното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка. От 3 до 9 февруари Фестивален и конгресен център ще бъде домакин на поредното издание, което е вид селекция на програма на Sofia Middle East & North Africa Region Film Festival 2017.
В програмата на фестивала е алжирското предложение за чуждоезичен "Оскар" тази година - "Кладенецът". Филмът е отличен с 4 награди от фестивала в Александрия и представя историята на жителите на планинско селце, които остават без вода по време на войната за независимост в Алжир. Друг акцент е мащабният епос "Аманат", заснет по случай 550-годишнината от създаването на Казахското ханство и 25-годишнината от независимостта на Казахстан. Филмът обхваща три периода от историята на Казахстан и разказва за борбата на казахския народ за свобода и независимост продължила няколко века. "АМАНАТ" е предложението за чуждоезичен "Оскар" на Казахстан за 2016 г.
Сред документалните заглавия се открояват двата филма на френския режисьор Ян Артюс-Бертран "Човек" (2015) и "Средиземноморие" (2014). Ян Артюс-Бертран е роден през 1946 г. От ранна възраст, той започва да снима природата, фотографиите му са визуална провокация, с която обогатява своите разкази за живия свят. По-късно Ян Артюс - Бертран архивира преживяванията си със средствата на документалното кино. Документалните филми "Окото на Истанбул" (2015) и "Хващай пътя: Индия" (2013) предлагат пътешествия в непознатите кътчета на Истанбул и индийските градове Мумбай и Ченай.
Тази година MENAR Film Festival се е фокусирал върху кинематографиите на страните от Централна Азия и Азербайджан. В програмата са включени 11 премиерни заглавия от Казахстан, Иран, Армения, Алжир, Турция, Мароко и др.
|