Финансират творческите проекти "както дойде"

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:43 / 13.05.2010
5240
Проектите на варненските творци се финансират „както дойде", стана ясно на заседание на правната комисия към местния парламент. Оказа се, че Общинският съвет няма приета наредба за начина на финансиране на творческите проекти. Това обаче не пречело да им се дават пари.

„Три проектонаредби циркулират в общината, но няма приета нито една", посочи председателят на правната комисия Пламен Пенев. „В началото на мандата, когато бях член на комисията по култура, имаше списък с творци, които са получили финансиране но не са отчели нито един лев по проектите си", обясни Пенев. По думите му още тогава посъветвал правният отдел да заведе дела срещу тях и общината да си получи парите обратно.

Шефът на комисия „Култура" Панко Анчев обаче опонирал, че подобни действия ще обидят творците. „В последствие направихме поредица от срещи с тях, всеки да си каже кой от какво има нужда и малко по-късно седнах и изготвих проектонаредба", разказа Пенев. Той припомни и за конфликт между комисията по култура и ресорната дирекция. Така се стигнало до написването на още две проектонаредби - Една от Панко Анчев и една от администрацията. Наредбата на Анчев била гледана и приета от комисията по култура.

На сесия на Общинския съвет обаче не получила одобрение, защото не е разглеждана от правната комисия. Затова и била върната. Междувременно се оказало, че творческите проекти се финансират по наредбата на администрацията. Тя била влязла в сила със заповед на кмета, макар и без одобрението на Общинския съвет. В крайна сметка съветниците поискаха информация от правната дирекция по какъв критерий се дават парите за творчески проекти, след като няма приета нормативна уредба, на базата на която да се отпускат пари.

Още една наредба разисква правната комисия на вчерашното си заседание. Бяха одобрени промени в наредбата за финансиране на проекти на неправителствените организации от общинския бюджет. Нормативният акт бе разгледан отново, тъй като е претърпял някои корекции. Новост е, че при подаването на документите вече ще се изисква декларация за липса на парични задължения към държавата и общината. Освен това ще се търсят и препоръки от институции и организации, гарантиращи осъществяването на проекта, както и декларация за партньорство, ако има такова.

Източник: в. "Позвънете новини"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
НАП с важна информация за дирекцията си във Варна
Както Varna24.bg предвиди: Местният парламент във Варна е недовол...
Зам-кмет на Варна участва в градски еко-фестивал под надслов "Все...
Тази важна професия празнува във Варна
Варненски съд отсече: 7 години затвор за мъж, отвлякъл партньорка...
Любим учител от Варна е вицешампион в най-голямото куиз състезани...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).