 © Черно море | Гимназисти от Варна се подредиха във формата на огромно сърце в училищния двор. Инициативата на ПГГСД "Николай Хайтов" е по повод световния ден на розовата фланелка. За трети пореден път гимназията се включва в проявите, които обединяват стотици училища по света с цел да кажат "не" на агресията и тормоза. Младежи от училищния съвет бяха изработили розови гривнички с надпис "Не на тормоза", които поставиха на всички присъстващи.
Проявите в гимназията по горското стопанство и дървообработване завършиха с българско хоро, на което се хванаха ученици от различни класове. "Освен че е символ на всичко родно, хорото учи също на взаимно разбирателство и подкрепа", коментира пред медийна група "Черно море" коментира Мая Рогашка, психолог в ПГГСД "Николай Хайтов".
"Въпреки че нашите ученици като цяло са толерантни, в ежедневието често ставаме свидетели на агресия и различни форми на тормоз. Наша отговорност и наша основно задача е да възпитаваме децата в добронамереност и толерантност" - допълни тя.
Мая Рогашка разкри, че добрите инициативи в гимназията често са по идея на децата, а учителите просто ги подкрепят за да ги реализират.
"Целта ни в световния ден на розовата фланелка беше да съберем всички деца на едно място, за да покажем, че може да има разбирателство между момчета и момичета от различни класове, от различни етнически групи и с различни възможности" - отбеляза Илиян Дочков, старши учител по биология в ПГГСД "Николай Хайтов". Йоана и Георги са двама от гимназистите, които за първи път се включиха в проявите, с които по цял свят за поредна година се казва не на тормоза в училище. "Смятам, че като хора можем да се разберем един друг и да преодолеем всичко с разговор", уверена е Йоана. "Доста често ставаме свидетели на тормоз, не само в училище, а и навсякъде - сбивания, псувни, скандали. Трябва да проявяваме повече самоконтрол" - смята Георги.
Световният ден на борбата с тормоза в училище се отбелязва от 2008 г. в последната сряда на февруари. Познат е още като Денят на розовата фланелка. Идеята възниква година преди това в Канада като протест срещу инцидент. Проявата се организира от двама ученици в подкрепа на тормозения техен приятел. За първи път България се включва в инициативата през 2012 г.
Източник: Черно море |