 © Varna24.bg | Две от най-големите международни ИТ компании във Варна стартират съвместно сътрудничество с "Висше училище по мениджмънт" (ВУМ) за обучение на млади компютърни и софтуерни специалисти в нова специалност "Софтуерни ситеми и технологии". Този съвместен проект стартира в отговор на изострящата се и все по-осезаема липса на висококвалифицирани ИТ специалисти на пазара на труда. Инициативата на ВУМ ще даде възможност на други водещи компании от ИТ сектора да участват в обучението на бъдещите си кадри. По този начин партниращите компании ще съумеят да привлекат липсващите им софтуерни инженери и ще мотивират повече млади хора да се профилират в ИТ индустрията.
Програмата дава възможност на настоящи и бъдещи студенти, записали се в специалността "Софтуерни системи и технологии" към ВУМ, да получават стипендии за обучение до 1000 евро за семестър, както и възможност за стаж и работа в партниращите компании, още по време на следване.
Не на последно място, към момента тече процес на валидация между ВУМ и дългогодишния им академичен британски партньор - университетът Кардиф Метрополитен (Cardiff Metropolitan University) за придобиване на двойна бакалавърска диплома (българска и британска) по специалност "Софтуерни системи и технологии".
Основен акцент в обучението по специалността ще бъдат най-актуалните програмни езици, операционни системи и управление на структури от данни, софтуерна архитектура и др. Самата програма се синхронизира ежегодно с други подобни програми на водещите технологични международни институти в САЩ. В допълнение, преподавателите са доказани специалисти от ИТ сектора, както и авторитетни научни изследователи от областта на софтуерните технологии, в това число: главен отговорник по сигурността на данни (CISO), ИТ директори на британска и българска компания, управляващият директор на Global Institute for IT Management, единственият сертифициран с титла за "Етичен хакер" (Ethical Hacker) в България и др. Директорът на програмата по софтуерно инженерство на ВУМ - д-р Николай Райчев е най-цитираният автор в света в областта на квантовите изчисления за последните месеци, според ResearchGate. Oсвен това е и единственият български учен получил покана като лектор в областта на компютърните науки от най-голямата професионална организация в света с основна цел развитието на технологичните нововъведения и върховите постижения в полза на човечеството -"Институт на инженерите по електроника и електротехника" (IEEE).
Завършилите тази специалност студенти могат да се реализират като софтуерни инженери, разработчици на софтуер, мрежови администратори и бизнес анализатори в различни организации. |