Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Институтът по океанология заплашен да остане без кораб
Автор: Екип Varna24.bg 15:09 / 14.03.2016Коментари (0)1049
©
1 млн. лв. са необходими за спешен ремонт на научно-изследователския кораб "Академик", за да може той да продължи да извършва своята дейност. На 30 април изтичат регистрационните документи на плавателния съд, който е собственост на БАН и се използва от Института по океанология. Средствата могат да бъдат осигурени единствено чрез правителствено решение за целево финансиране, тъй като Българската академия на науките не може да си позволи подобен разход, заяви в ефира на Дарик и.д. директор на Института по океанология проф. Веселин Пейчев.

Ако построеният преди 38 години "Академик" не мине плановия ремонт, той няма да има право да плава и учените ще трябва да наемат за изследванията си кораби, които не са оборудвани с лаборатории.

За да се вмести в планирания бюджет след увеличаването на минималната работна заплата, ръководството на института е било принудено да пенсионира 15 служители. Средната възраст на учените в момента е 45 години.

"Млади учени няма заради ниските заплати. Идват способни инженери, изкарват няколко години, защитават дисертация, установяват контакти с чужди колеги и заминават за чужбина. През последните годините 19 колеги емигрираха", коментира проф. Пейчев. Той не е оптимист, че парите за заплати ще бъдат увеличени, за да се задържат младите специалисти.

Годишната субсидия на Института по океанология е 1 млн. лв., а собствените му приходи са около 4-5 млн. лв. Освен с кораб той разполага и с подводница, която може да се потапя до 250 метра.

Български учени могат да участват в съвместна експедиция с руски колеги, която ще търси останки от битката при нос Калиакра през 1791 г. Тогава руският флот под командването на адмирал Ушаков побеждават силите на Османска империя.

Няма варненски плажове, които да са застрашени от изчезване, но всяка година морето "изяжда" от ивиците по няколко сантиметра. Единствено плажът в Аспарухово увеличава своята ширина. По думите на проф. Пейчев България губи всяка година по 25 дка от своята територия, което обаче било естествен процес.

"Някои плажове се разширяват, тъй като морето изхвърля наноси, но размиването е повече от акумулацията. Подводните рифове могат да бъдат предпазна мярка, но в такива трябва да се инвестира, където има важни инфраструктурни обекти. Безсмислено е да се укрепва целият бряг", коментира проф. Пейчев.

Според проф. Пейчев екологичното състояние на Черно море се подобрява спрямо 80-те и 90-те години на миналия век. Икономическата криза се е отразила благоприятно на чистотата му, тъй като са били спрени промишлените замърсители и са били построени пречиствателни станции. Намалял е обаче броят на видовете риби, което се дължи на траленето на дъното и на свръхулова през предишните десетилетия.

Проф. Пейчев препоръчва да се консумират миди, чийто произход е ясен. Тези, които са събрани от плитки води, са замърсени и опасни за човешкото здраве.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Григор Димитров в турнири през 2024 година
Парламентарни избори 2024
Лято 2024
Евроизбори 2024
Конфликт Израел-Газа
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: