Според Анна Дивери, главен инспектор в общинския сектор "Екологичен контрол", ако се закупи техниката ще се нарушат нормативите. Задължението да се продухват каналите било специално вменено с наредба на ВиК. Отговорността на общината по отношение на шахтите се изчерпвала до прибирането на едрите отпадъци на повърхността от сметопочистващите фирми. Закупуването на такава машина не би било обосновано, а дори преследвано от Сметната палата. Тя обаче моментално беше оборена както от представителя на Варна във ВиК Красимир Маринов, така и от останалите съветници. Според тях това съвсем не е така и се чудеха как досега контролните органи не са счели за неправилни разходите, които общината ежегодно прави за наем на такава машина.
Така отново задължиха администрацията в срок до март да проведе обществена поръчка за съоръжението. За да не се подмине и тази година задачата, тя дори беше включена като отделна точка по план-сметка "Чистота". Средствата в размер на 500 000 лв. бяха орязани от други пера. Най-силно пострадаха парите за почистване на нерегламентирани сметища и дерета, откъдето се пренасочиха 200 000 лв. По 100 000 лева отпаднаха от почистване на отводнителни канали, дерета и дъждоотводни шахти, както и от зимната поддръжка.
Средствата предвидени за поддържането на чистотата през тази година остават почти непроменени в размер на 21,07 млн. лв. В условията на криза обаче финансистите на общината се надяват на по-малко сняг и по-голям преходен остатък.
Източник: в. "Позвънете новини"