Кибермагьосниците ще разкрият пред родители от Варна тайните на интернет пространството
Бивши и настоящи студенти от ВСУ "Черноризец Храбър": | виж още |
|
Учениците от ОУ "Найден Геров“ и ОУ "Христо Ботев“ във Варна ще представят пред своите родители тайните на киберпространството, които усвоиха през последните две седмици в рамките на проекта "Кибермагьосници“. Събитието ще е в петък – 12 юли, от 17.00 ч. в Младежкия дом във Варна. По време на срещата преподавателите на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър“ ще предоставят пред родителите полезна информация за сигурността и избягване на опасностите в дигиталната средата, която ползват техните деца. Образователният проект се реализира от Дирекция "Образование и младежки дейности" на Община Варна и Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". Той е в изпълнение на Програмата за стимулиране на дейности и изяви на учениците от училищата в общината и цели да развие техните умения в областта на информатиката, математиката, изкуствата и най-вече безопасното и сигурно използване на дигиталната средата. Проектът обхваща 120 варненски ученици от 17 училища, които ще преминат през образователния проект "Кибермагьосници“ до края на август.
"Целта на обучението е сигурността в интернет да стане естествена проява за децата – да са наблюдателни, да могат да пазят себе си и личните си данни, да реагират адекватно на възникнали проблеми“, коментира доц. д-р Галина Момчева – ръководител на катедра "Информатика“ на ВСУ "Черноризец Храбър“, която отговаря за обучението. Учениците от 5. и 6. клас на варненските училища шифрират и дешифрират информация, анализират съобщения, скрити в снимки и в звуци. Запознават се с шифроващи устройства и машини. Кибермагьосниците играят с бинарни и шестнадесетични кодове, създават неразбиваеми пароли и изследват "отпечатъците“, оставени в интернет. Предстои и специален час, в който ще се научат да свалят истински отпечатъци, следвайки законите на физиката и химията. Особено внимание е отделено на емоциите на децата и механизмите за справяне със заплахи.
"Чувствам се като истински кибермагьосник!“, сподели Вики Филипова от СУ "Найден Геров“. За шестокласничката най-интересно е шифрирането и дешифрирането на информация. Съученикът й Боян Петров харесва създаването на анимация и вече знае нови похвати за движение на герои. 12-годишната Маргарита Райнова разказа, че по време на курса са създали собствен шифър, с който са кодирали известни обекти на картата на Варна. С особен интерес децата изработиха прототип на най-известната в историята кодираща машина "Енигма“.
Започна обучение на ученици от 3. до 8. клас от различни училища и във Варненския свободен университет. Децата работят в Технологичния институт на ВСУ "Черноризец Храбър“, където изучават магията на информатиката, математиката и изкуствата. Специален момент в обучението им е изследването на тактовете във фолклора и разучаването на народни танци. Младите кибермагьосници подготвят и театрална постановка, с която по интересен начин ще научат възрастните как да се предпазват в дигиталната среда. С особен интерес се очаква и часът, в който децата ще посетят кабинета по криминалистика на университета и ще работят с дактилоскопски отпечатъци.