Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Кметът на Варна присъства на съборната света литургия по повод 1160 години от покръстването на българския народ
Автор: Димитър Щерев 18:29 / 02.05.2025Коментари (0)332
© Община Варна
Кметът на Варна Благомир Коцев бе сред гостите в катедралния храм "Успение Богородично“, където бе отслужена съборна света литургия, възглавена от Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил, в съслужение с членове на Светия синод и варненски свещеници. Негово Светейшество пристигна в морската столица, за да вземе участие в тържествата по случай 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука.

По повод значимото събитие кметът на Варна Благомир Коцев отправи приветствие към присъстващите. Поздравявам ви с 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука. За мен е чест да приветствам патриарха на България в морската столица и да го поздравя за избирането му на този най-висок пост.

Смятам, че не е случайно, че висшето ни духовенство е избрало да чества покръстването на българите във Варна и региона, заради тяхната значимост в историята на утвърждаване на християнството в България, каза Коцев. Той подчерта ролята на църковния събор в Преслав, който утвърждава старобългарския език като официален в богослужението. Кметът отбеляза и историческото значение на манастира "Света Богородица“ във Варна, където е намерен и печатът на княза-покръстител. Благодаря ви, че сте тук, защото българите имат нужда от своите духовни водачи, които да ни напътстват по нелеките пътеки, които сме избрали, каза Коцев.

Самостойната православна църква, нашата азбука и писменост, духовност, книжовност и богата култура ни съхраняват и до днес като народ със собствено лице пред света и със свой доказан и всепризнат принос към европейската и световна духовна и културна съкровищница. Това се казва в патриаршеското и синодално послание, което бе прочетено в храма главният секретар на Светия синод.

Българският патриарх отправи сърдечна благодарност за топлото гостоприемство и добрата организация за почитането на този празник.

На литургията присъстваха още много официални лица, сред които областният управител, районни кметове, ректорите на варненските университети, представители на различни институции и множество миряни.

По-късно днес тържествата продължават в Плиска, където в двора на Голямата базилика ще бъде отслужен молебен, последван от празничен концерт.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
България в еврозоната
Национална баскетболна лига сезон 2024/2025
Намериха мъртво 18-годишно момиче в Хасково, разследват убийство
Кабинетът "Желязков"
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: