Комар зарази дете със западнонилска треска

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
08:47 / 21.07.2015
540
Във Варненска област бе регистриран първият случай на западнонилска треска. Пациентът е дете на 12 г. от с. Тръстеник, община Аврен. То е лекувано близо месец в инфекциозната клиника на УМБАЛ "Света Марина" във Варна. 

В момента е изписано и е в добро състояние, съобщи д-р Анка Баева, началник отдел "Противоепидемичен контрол" в Регионалната здравна инспекция във Варна за в. "Черно море". 

Западнонилската треска, която се предава от комари, е много рядка за България, засега у нас са регистрани само 2 - 3 случая. 

Предприели сме допълнителни действия за изясняване на евентуални биотопи, каза още д-р Баева.

Западнонилската хеморагична треска е остра вирусна инфекция. Естествен резервоар на заразата са различни видове птици. Човек се заразява при ухапване от комари носители на вируса, особено през периода юли - август - септември. Заболяването протича с висока температура, отпадналост, главоболие, мускулни и ставни болки, а понякога с тежки прояви от страна на нервната система - дезориентация, скованост на вратната мускулатура, тремор, парализа, менингити и енцефалити.

При наличие на неясни фебрилни състояния, отпадналост и силно главоболие, мускулни и ставни болки, тремор, дезориентация е необходимо гражданите да се обърнат към лекар, по възможност инфекционист.

По данни на Министерството на здравеопазването в България е доказано наличието на азиатски тигров комар в областите Бургас и Пловдив. През последните няколко десетилетия той се разпространява в много други региони на света, главно чрез транспортни средства и интензивна търговия. Известна е способността му за трайно установяване в новозаселени площи с последващо разширяване на засегнатите територии. Развитието му започва при средно месечни температури около 20 градуса.

Изложени на риск са горски работници, фермери, земеделски работници, еколози, градинари, ветеринарни работници, гледачи на животни в зоологически градини или ферми, работници, грижещи се за спортни игрища, наблюдатели на диви животни и птици, орнитолози, биолози и др.

Във връзка с това от РЗИ разпространиха и информация за най-ефикасните мерки за предпазване от комари. При работа на открито трябва да се ползват лични предпазни средства - репеленти, ризи с дълги ръкави, дълги панталони, чорапи (ако времето позволява). Добре е да се избягва работа през активните за комарите часове.

При работа с птици и диви животни трябва да се ползват еднократно латексови ръкавици, особено ако са болни или мъртви, за да се избегне прекият контакт с тях. Ако липсват ръкавици, може да се ползват полиетиленови торби.
Домът трябва да се защити с комарници, водата в поилките за животни да се сменя на 4 - 5 дни, канавките, деретата, малките изкуствени езера,улуците да се почистят от застояла вода.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Откриха мъртъв изчезналия журналист от Варна!
Изчезна известен журналист във Варна. Търсят го
Проблем: Положиха асфалт на мястото на смъртоносната катастрофа с...
Много плажове във Варна може да останат неохраняеми, каква е прич...
Апелативният съд гледа мярката на тъщата на Пейо Пеев
Ремонт на тръбата за Варна спира движението в ключов участък на А...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).