Космонавти откриха детската смяна "Космосът и ние“ в "Камчия“

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
08:37 / 01.08.2018
2068
Българските космонавти Георги Иванов и Александър Александров и унгарският им колега Берталан Фаркаш са в "Камчия“ за провеждането на детската лагерна смяна "Космосът и ние“, която тържествено бе открита вчера. В нея участват деца от България, Русия и други страни, а ръководител на смяната е космонавтът-изследовател Красимир Стоянов - третият българин, преминал пълният курс за подготовка на космонавти и ръководител на Авиокосмическия център с планетариум в "Камчия“.

Космическата лагерна смяна е сред уникалните собствени програми на СОК "Камчия“. Тя се провежда за пета поредна година, в две издания – Пролетна експедиция "Интеркосмос Днес!“ и лятната смяна "Космосът и ние“. Традиция е гости на смените да са мъжете на света, дръзнали да покорят Космоса, които разказват на децата от първо лице за своите звездни мисии, за експериментите и достиженията си, за качествата, които трябва да притежава бъдещият космонавт. Плеяда космонавти посети комплекса и насърчи децата на "Камчия“ да мечтаят, за учат и да спортуват. Сред тях са българските космонавти Георги Иванов и Александър Александров, руските им колеги Павел Виноградов, Александър Лазуткин, Юрий Гидзенко, Виктор Савиних, Сергей Авдеев и Александър Павлович Александров, румънецът Думитру Прунариу, полякът Мирослав Хермашевски, чешкият космонавт Владимир Ремек, унгарският Берталан Фаркаш и кубинецът -  Арналдо Тамайо Мендес. Специални гости на "Камчия“ бяха Йосиф Давидов – инструктор на първия човек, полетял в Космоса - Юрий Гагарин, и на 100 от космонавтите от програмата "Интеркосмос“, а също и Наталия Сергеевна Корольова – дъщеря на великият основоположник на практическата космонавтика Сергей Корольов.

"Лагерната смяна "Космосът и ние“ е част от философската идея "Човек – Земя – Космос“, която се реализира в "Камчия“ и по която е създадена концепцията на комплекса. Смяната се провежда за пета поредна година от СОК "Камчия“ и Фондация "Устойчиво развитие за България“, които имат задача да развиват децата и да им дават нови знания и умения,  да ги насърчават да творят и да мечтаят“, разказа Красимир Стоянов.

Днес децата сформираха своите космически екипажи, състоящи се от командир, космонавт-изследовател и борден инженер, а всеки екипаж избра своя позивна за връзка със Земята. По време на смяната децата ще се докоснат до реалната подготовка на космонавтите – ще наблюдават скачването на космически кораб с Международната станция в автоматичен режим, а след това сами ще правят маньоври за сближаване и стиковане в ръчен режим. В края на престоя си в "Камчия“ бъдещите космонавти ще участват в състезание за скачване с МКС. Ще наблюдават космически обекти и явления в учебната обсерватория на комплекса, ще научат за историята на пилотируемите космически полети. Всички те ще получат сертификат за начален курс на обучение "Млад космонавт“.

"Сигурен съм, че в края на смянана 99 на сто от участниците ще пожелаят да отидат в Космоса - като видят какви уникални условия има тук – в Авиокосмическия център, в планетариума, в тренажора за стиковка с МКС“, коментира първият български космонавт Георги Иванов. Той разказа, че призивът "Заедно в Космоса – заедно на Земята“, който бе приет през миналата година по време на кръгла маса в "Камчия“, вече е предаден на различни международни институции, сред които и на Асоциацията на участниците в космически полети - на руски, европейски, американски, японски и китайски космонавти.

"От Космоса не се виждат границите, създадени тук на Земята и както заедно летим в Космоса, така заедно трябва да работим и да живеем и на Земята. А тя е много красива. Още Гагарин е казал, че я е видял в синьо-зелена светлина, такава е и сега и трябва да я пазим“, допълни първият български космонавт.

Унгарецът Берталан Фаркаш разказа, че по време на полета си в Космоса, продължил 7 денонощия в края на май 1980 г., е извършил над 50 експеримента, част от които и по разработки на български учени. "Това остана за мен прекрасен пример как можем заедно да работим в Космоса, като се разбираме и си помагаме във всяка ситуация“, сподели Фаркаш. Именно той носи на орбиталната станция работещият там и до днес, вече 38 години, апарат за измерване на космическата радиация.  "Децата трябва да учат, да се занимават със спорт, да знаят езици. Но вече руският и английският език не са достатъчни. Младите хора, които искат да станат космонавти, трябва да обърнат внимание на китайския език, тъй като не е далеч времето, когато китайците ще организират международни полети“, допълни първият и единствен унгарски космонавт.

На 1 август звездните гости на "Камчия“ ще се срещнат с всички деца, които са на лагер в комплекса. Те ще разкажат за своите опити и достижения, ще бъдат показани уникални кадри от втория съветско-български полет, от който наскоро бе отбелязан 30-годишен юбилей.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Задържаха във Варна украинка, управлявала камион с 1,62 промила а...
Цените на жилищата във Варна не спират да растат, ето каква е при...
Министър Томислав Дончев: Над 46 милиона лева са инвестирани в "А...
Проблем: Затварят улици във Варна днес
Във Варна започва обработка на кестенови дървета
"Възраждане" с жест към възрастните хора във Варна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).