Министерството на образованието се забави с представянето на стандартите, които водят до прилагането на новия Закон за предучилищното и училищното образование. Това заяви за "Фокус" директорът на дирекция "Образование и младежки дейности" Лилия Христова.
"Дискутират се само част от стандартите, което създава напрежение сред обществото", посочи Лилия Христова. Според нея, по този начин няма как да бъде разбрана философията на целия закон.
"Надявам се, че с новото ръководство на Министерството на образованието този процес ще бъде ускорен и стандартите ще бъдат факт. Не съм привърженик на отлагането на закона, защото ако го отложим във времето, отново ще настъпи хаос", допълни Лилия Христова. По новия закон местната власт има много ангажименти, обясни Лилия Христова. Например, в детските градини отпадат понятията за целодневна детска градина и обединено детско заведение, като всички те ще мат общо понятие.
"Към общината ще бъдат прехвърлени важни звена като Общински детски комплекс, Логопедичен център, Професионалната гимназията по дървообработване. Всичко това касае общините и ние вече сме започнали много сериозна работа. Имаме принципното съгласие на Общинския съвет да работим в посока на закона, което за нас е добре - да можем да извървяваме стъпките, но спънката отново са стандартите.
Ние нямаме стандартите за съответните звена и училища, които ще преминават към общините. За да преструктурираме образованието в целодневно от 1 до 4 клас, а по-късно и до 7 клас, ние трябва да разширим базата на училищата. Ще е необходимо да се построят минимум две нови големи сгради. Много въпроси има около базата, тъй като тя ще бъде водеща при прилагането на закона. Ние сме заложили строежа на две училища по програмата "Региони в растеж". Непрекъснато си взаимодействаме с Регионалния инспекторат по образованието, защото имаме проблеми с преструктурирането на видовете училища, но като няма стандарти, не може да се вземе окончателно решение", коментира Лилия Христова.