МУ-Варна стартира дейности по новата Национална програма на МОН "Европейски научни мрежи"

Автор: Пламена Николова
Коментари (0)
13:09 / 05.10.2020
2289
Бивши и настоящи студенти от
МУ "Проф.д-р Параскев Стоянов":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
С международен онлайн симпозиум на тема Дълбока Мозъчна Стимулация (ДМС) (Deep Brain Stimulation (DBS)) Медицински университет – Варна постави началото на научните дейности по новата Национална Програма на Министерството на образованието и науката "Европейски научни мрежи". В симпозиума, който се проведе на 26 септември, учени от МУ-Варна- проф. д-р Явор Енчев (Председател на Организационния комитет и Модератор), проф. д-р Силва Андонова, проф. д-р Ара Капрелян и д-р М. Цалта обсъдиха различни подходи при клинични случаи с международно признати експерти неврохирурзи и невролози в областта на ДМС от Печ /Унгария/, Фрайбург /Германия/ и Новосибирск /Русия/. Темите, които се дискутираха, бяха свързани с дълбока мозъчна стимулация при болест на Паркинсон, при дистонии и при депресия, потенциални усложнения при лечение с дълбока мозъчна стимулация, базисни стереотактични техники и модерни образни стратегии, влиянието на "стари" и "нови" техники за дълбока мозъчна стимулация върху лечението на лекарствено-резистентни двигателни разстройства както и тенденции в развитието на дълбоката мозъчна стимулация. Представен бе и опита на МУ- Варна и УМБАЛ "Св. Марина" в лечението с дълбока мозъчна стимулация на болни с болест на Паркинсон, който бе оценен високо от международните експерти.

Общата цел на Националната Програма "Европейски научни мрежи" е да засили и поддържа транслационната невронаука в Медицински Университет-Варна на най-високо ниво, както и да революционизира клиничната практика за лечение на мозъчни дегенеративни разстройства в България. За постигането на тази цел в рамките на проекта ще се установи дългосрочно сътрудничество с водещи в областта на невронауките международни партньори, които да поставят МУ-Варна на челно място в научните изследвания, развитието и иновациите в проучванията и терапиите на невродегенеративни разстройства.

С Решение № 5578 06.08.2020 г. на Министерския съвет е приета Национална научна програма "Европейски научни мрежи", с която се финансират проектни предложения, подадени в периода 2017 - 2019 г. и получили висока оценка в процеса на оценяване от Европейската комисия по мярката "Туининг" на Рамковата програма на Европейския съюз (ЕС) за научни изследвания и иновации "Хоризонт 2020" (2014 - 2020 г.), установена чрез Регламент (ЕС) № 1291/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11.12.2013 г. съгласно чл. 173, параграф 3 и чл. 182, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Съдия Славов пред варненски ученици: Образованието дава допълните...
Варненци се наредиха за върбови клонки в най-старата църква в мор...
Катастрофа в центъра на Варна
Изненада: Вижте тези данни за цените на имотите във Варна!
Стотици варненци се включиха в кампанията за почистването на град...
Варна е вторият най-скъп град за жилищни имоти


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).