Целта на проекта е в Лабораторията да се изследват различни видове морски и сладководни организми като биоиндикатори за химическо замърсяване на Черно море, река Дунав и други сладководни басейни, както и да се оцени безопасността им като храни.
Няколко са и основните задачи, като от особена важност е оборудването на Лабораторията с нова апаратура, която да бъде въведена в действие. За целта трябва да се закупи оптико-емисионен спектрометър с индуктивно свързана плазма (ICP-OES) за анализ на химични елементи и система за пробоподготовка. Според екипа на проекта ще се разработят и приложат високоефективни методики за анализ на различни химически замърсители за определяне на токсични елементи в биота и води, ще се направи анализ и оценка на качеството и безопасността на изследваните риби и други водни организми. От особена важност ще е и мониторингът, който ще се проведе през целия период на действие на проекта. Акредитирането на лабораторията и на анализите, които ще се извършват в нея, също са сред основните дейности.
Ключов фактор в работния процес ще бъде и създаването на Център за трансфер на знания и иновации, сътрудничество с университет / научна организация, както и неправителствена организация от страните донори Норвегия, Исландия и Лихтенщайн за проучване и прилагане на техния опит. По отношение на публичността и гласността ще се организират работни срещи и конференции за представяне на резултатите от проекта, също и мултимедийни презентации.
Общата стойност на проекта е 389 592 лева без ДДС. Средствата по него са осигурени от Финансов механизъм на Европейско икономическо пространство.
Лабораторията по химия на храни и околна среда е създадена през 2007 по проект, финансиран от Министерство на образованието и науката. През 2012 е реализиран проект "Безопасност и хранителна стойност на черноморски риби", а основните резултати от направените изследвания са включени в отчета на България по изпълнение на Стокхолмската конвенция , както и в отчет на България по Рамкова директива за морска стратегия.