На Еньовден Девня се превърна във фолклорна танцова палитра за любители

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
08:29 / 25.06.2018
2473
Емоционален, наситен и колоритен бе Еньовден в Девня, където навръх големия летен народен празник се проведе първият в историята на града танцов фестивал за любители "Фолклорна палитра“. 

Неизброимо множество от жители и гости изпълни обновения градски парк, за да се наслади на продължилото цял ден веселие, организирано от Община Девня.   

Изкуството на народния танц от различни фолклорни области на България бе претворено на сцената с много любов и мерак от общо 24 самодейни състава, които се включиха в девненската "Фолклорна палитра“. 

Нестихващи аплодисменти, феерия от музика, танци, носии и дори знамения белязаха фестивала. Събитието, макар и за любители, се отличи с изключително майсторство и перфектна организация от страна на Община Девня. 

В своята приветствена реч кметът Свилен Шитов поздрави всички по повод празника Еньовден и изтъкна, че Девня е община с утвърдени фолклорни традиции, за което изказа сърдечни благодарности към един от специалните гости на фестивала – почетния гражданин на Девня Йордан Илиев. Той е хореограф на първия местен ансамбъл, поставил основите на танцовия фолклор в Долината на химията. В знак на благодарност г-н Илиев получи плакет от кмета. 

"Днес всички вие ме върнахте в годините назад, но и ми осигурихте още няколко години живот. Да е жив и здрав българският фолклор – това е единствената ни надежда“, заяви г-н Илиев. Той благодари на ръководството на общината за хубавия празник и пожела на всички най-вече здраве.  

Две странни случки съпътстваха фолклорния фестивал в Девня. При тегленето на жребия за поредността на участниците на местния танцов клуб "Марциана“ му се падна честта да открие и първия, и втория етап на конкурса – две хора по избор на съставите и по една хореографска разработка на техните ръководители. 

И още едно знамение беляза танцовия фестивал. Въпреки че времето се беше навъсило и по всичко личеше, че всеки момент ще завали, при изявата на танцов клуб "Кипра“, която бе напълно автентична и с жива музика, небето изведнъж се изясни и еньовското Слънце грейна противно на всякаква логика. 

Всички 424 танцьори играха не само с хъс, но и с харизма, за да придадат позитивно настроение на стотиците зрители и за да впечатлят квалитетното жури. 

Негов председател бе проф. д-р Даниела Дженева – главен художествен ръководител на ансамбъл "Тракия“, а членове  – доц. д-р Мария Кърджиева, преподавател по хореография във ВСУ "Черноризец Храбър“, и Христо Христов – хореограф в ансамбъл "Добруджа“. 

Много атрактивен бе и третият кръг на конкурса – надиграване в ритъма на ръченицата, в който общо 7 двойки демонстрираха не само професионални умения, но и завидно сценично поведение, отличаващо се със своята артистична свобода. 

Извън конкурсната част зрителите имаха възможността да се насладят на изпълненията на Детско-юношеския танцов ансамбъл "Девненче“, както и на професионалистите от орк. "Камчия“ - гр. Варна и певицата Снежина Иванова, които дотолкова вдигнаха градуса на настроението, че публиката изви хоро на няколко ката, докато журито умуваше кой как да награди. 

Настъпи и кулминационният момент – церемонията по награждаването, която бе излъчена на живо във фейсбук страницата "Девня - древна и съвременна". Грамоти, предметни, парични награди и лакомства раздаваха кметът Свилен Шитов, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, представителят на "Девня цимент" АД Деница Делчева и журито.  

Първото място в раздел "Хора́“ бе присъдено на Танцова група "Зорница“ при НЧ "Зора 1912“ - с. Чернево, община Суворово. 

На второ място бе класиран Танцов клуб "Кипра“ при НЧ "Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня. 

 На трета позиция се нареди Танцов състав "Калипетровци“ - с. Калипетрово, община Силистра. 

В категорията "Хореографска разработка“ първенец стана Танцов клуб "Фолклорна палитра“ при СНЦ "Фолклорна палитра“ - гр. Варна. 

Второто място отново бе присъдено на варненци и по-точно на Танцова школа "Колеви“. 

Достойното трето място замина за село Николово, община Русе, където го отнесе Танцова формация "Липник“. 

Присъдена бе и Специалната награда на кмета, която Свилен Шитов връчи на Представителна група на Клуб за български хора и танци "Войводи“ - гр. Варна. 

Наградата на спонсора "Девня цимент“ АД бе връчена на Клуб за народни танци "Джумалийци“ - гр. Търговище от представителя на завода Деница Делчева. 

Ръководителят на "Джумалийци" Стамен Стаменов получи торба за цимент, пълна с лакомства
Наградата на журито отиде при Клуб по народни танци "Фолклорница“ към НЧ "Алеко Константинов 1884“ - гр. Провадия.

Призът за най-емоционална група безапелационно попадна там, където му е мястото – в ръцете на  Танцов клуб "Емоция“ при НЧ "Отец Паисий 1928“ - гр. Девня. 

Отличието за най-многобройна група бе присъдено на Клуб по български народни танци "Чанове“ - гр. Варна. 

В раздел "Надиграване в ритъма на ръченицата“ първото място спечели Клуб по български народни танци "Настроение“ - гр. Варна в лицето на двойката Пламена Ангелова и Веселин Николов. 

На второ се класираха представителите на Танцов клуб "Марциана“ - гр. Девня – Надежда Атанасова и Мартин Стоянов. 

Трето място заеха Валентина Тодорова и Радомир Йорданов от Танцов състав "Златен клас“ - с. Победа, община Добричка.  

Всички останали състави получиха грамоти за участие във фестивала. 

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Съдия Славов пред варненски ученици: Образованието дава допълните...
Варненци се наредиха за върбови клонки в най-старата църква в мор...
Катастрофа в центъра на Варна
Изненада: Вижте тези данни за цените на имотите във Варна!
Стотици варненци се включиха в кампанията за почистването на град...
Варна е вторият най-скъп град за жилищни имоти


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).