На форум обсъждаха предложения за развитието на "Таляна"

Автор: Стоян Маджиров
Коментари (0)
09:51 / 21.06.2019
1699
Между 13-и и 16 юни в град Варна се проведе форум "Таляна“, в който се включиха експерти от страната и чужбина, за да обсъдят предизвикателствата пред творческите квартали и културното предприемачество в страната.

Сред основните теми бяха: опазване на културно-историческото наследство; пешеходно удобство и достъпност, дизайн код, градска мебел и други теми, свързани с градската среда; привличане на културни оператори, творчески индустрии, бизнес с естетика в концепцията; и т.н.

Урбанистите Нурхан Реджеб и Силвия Чакърова от Placemake говориха за "Жизнената и активна градска среда", арх. проф. Нора Ломбардини от Politecnico di Milano, най-големия технически университет в Италия, разказа за добрите практики при опазването на културно-историческото наследство, а урбанистът Юлиян Канов от Букурещ сподели предизвикателство, с което той и екипът му от Wolfhouse са се сблъскали - превръщането на бивша фабрика за памук в клъстер за креативните индустрии.

Урбанистът Здравко Петров от historicalroutes.bg сподели как разказва историята със старата архитектура, археолога доц. д-р Валери Йотов сподели повече за Античността и разкопките на ул. "Цар Симеон I". Арх. Белин Моллов говори за новия живот на архитектурното наследство на старите градски ансамбли в подкрепа на устойчивото развитие и не на последно място Петко Дурмана представи своята вълнуваща лекция, озаглавена "Ноктюрно в тъмносиво и тюркоазено: Вечер над Таляна“.

Сред лекторите бяха и урбанистите Калоян Карамитов и Миглена Герасимова от "Визия за София“, архитекта Кристиян Мюлер от gutundgut, арх. Християн Петров, който разказа за квАРТалните революции по света, арх. Цветелина Панова от "Таратанци“, арх. Нона Цекова от "Smart Fab Lab", арх. Делчо Делчев от "Трансформатори“ и арх. Кристина Бониоти от Техническия университет в Милано, арх. Александра Бабунска и краеведът Християн Облаков.

Възможност да представят своята дейност получиха и другите участници в събитието, които активно се включиха в работните сесии. По време на практическите срещи между участниците те бяха разделени на четири групи според следните направления: Градско развитие и пешеходство, Опазване на културното наследство, Бизнес и стартъпи и Управление на креативни квартали.

На събитието се формулираха конструктивни предложения и принципи за развитието на “Таляна". Участниците споделят, че ако техните предложения бъдат възприети и се докажат като успешни, то този модел на развитие може да се приложи и за останалата част от историческия център на града. Обобщената информация от форума ще залегне в подготовката на стратегия, която има за цел да служи на гражданите, бизнеса и институциите като източник на информация и идеи за конкретни мерки и действия, примери за добри практики. Например, полза може да има собственикът на сграда паметник на културата, който има нужда от идеи за това как да оформи табелите на магазина, който отваря там, така че да не са в конфликт с автентичния вид на сградата. Или младият общински съветник, който е решил да предложи за гласуване някаква мярка за стимулиране опазването на културното наследство и търси добра практика.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Съдия Славов пред варненски ученици: Образованието дава допълните...
Варненци се наредиха за върбови клонки в най-старата църква в мор...
Катастрофа в центъра на Варна
Изненада: Вижте тези данни за цените на имотите във Варна!
Стотици варненци се включиха в кампанията за почистването на град...
Варна е вторият най-скъп град за жилищни имоти


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).