 © Черно море | Бивши и настоящи студенти от ТУ - Варна: | виж още | |
Финалният кръг на второто национално средношколско състезание "Енергетиката и ние" е посветен на 55-годишния юбилей на Техническия университет във Варна. Финалисти тази година са 88 души от 17 училища в страната. Учениците от IX и ХII, които са преминали успешно първия етап на състезанието, са от Варна, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Казанлък, Севлиево, Козлодуй, Димитровград, Кнежа, Мадан и Панагюрище. Сред изработените от учениците 22 макета, изложени във фоайето на Електротехническия факултет на ТУ -Варна, могат да се видят яхта и град на бъдещето, екоселище, домашни ветрогенератори и топлоелектроцентрала, плаваща атомна централа, енергонезависима сграда и др. Няколко месеца са били необходими на Константин от Пловдив, за изработката на макет на автономен източник на енергия, с който се захранва електрическо тяло. Еко сграда, която сама поддържа своите функции чрез възобновяема енергия с помощта на ветрогенератор. Бъдещето според Константин от Стара Загора, който е автор на проекта е в енергоспестяването, защото "ако не знаем как да се държим с природата няма да оцелеем", казва младежът.
Освен с макети и презентации някои от учениците се представят и с доклади, свързани със зелената и геотермалната енергия, и др. "Ядрените електроцентрали в полза на човечеството" е темата на доклада на Димо Димов от Варна, ученик в СУ "Любен Каравелов". "Плюсовете според мен са повече отколкото минусите. В топлоелектроцентралите се изгарят вредни вещества, които са причина за киселинните дъждове и вредят много повече на атмосферата от веществата, които се отделят при атомната енергетика", казва Димо Димов.
Презентация на тема: "История на вятъра" ще представи единайсетокласникът Антонио Ованезов от Варна.
"Презентацията ми има за цел да разкрие как се развиват ветрогенераторите преди и сега. Това е един непрекъснат източник. Вятър винаги е имало и ще има, само трябва да се научим как да го използваме максимално", казва Антонио. Средношколци от Пловдив се представят с образователен модул, разработен от тях онлайн учебен курс "Електроенергетика", както и с два филма, озаглавени "Рехабилитационен комплекс" и "Нови и странни енергийни източници". Избрано след конкурс е и логото на състезанието.
Негов автор е дванадесетокласникът от Пловдив Пламен Бегов. 20-членно жури ще определи победителите в четирите категории - макет, доклад, образователен модул, филм. Отличените ще получат грамоти и предметни награди, а за всички финалисти е предвиден сертификат за участие. Националното средношколско състезание "Енергетиката и ние" се организира от Техническия университет във Варна и Регионалното управление по образованието.
Източник: Черно море |