Неправителственият сектор във Варна обяви война на дрогата
Употребата на хероин намалява след 2011 година, за сметка на значително увеличение на употребяващите стимуланти /метамфетамини, кокаин/, както и случаите с полинаркомания и двойни диагнози. Това стана ясно по време на форум на тема "Ролята на неправителствения сектор в провеждането на общинската политика за превенция на рисковото поведение след деца и млади хора", който се проведе във Варна, предаде БНР.
112 деца на възраст от 10 до 18 години, с остра интоксикация след употреба на наркотици, са приети в Клиниката по Токсикология към ВМБ-Варна за периода 2015 – 2019 година, каза проф. д-р Снежа Златева, началник на клиниката. За същия период, след употреба на различни видове дрога, са приети 1 112 души на възраст от 19 до 64 години. Тенденциите през годините показват намаляване на отравянията с алкохол при непълнолетните, но нарастване на наркотиците до тяхното изравняване през тази година. Преобладават стимулантите /амфетамини и метамфетамини/ и марихуана, както и редовната комбинирана употреба на повече от едно вещество.
При възрастните нарастват интоксикациите с алкохол и наркотици, преобладават стимулантите, нараства употребата на марихуана, опиатите остават на постоянно високо ниво, а полинакроманията е 40%, каза още проф. Златева. Смъртността е средно 3 случая годишно.
4 500 младежи на възраст от 18 до 25 години са преминали специализирано обучение за влиянието на психоактивните вещества върху човек, особено при управление на моторни превозни средства. Обучението е част от програмата на Областния съвет на БЧК-Варна за оказване на първа помощ за кандидат-водачи на МПС.
По програмата за психологично консултиране и психотерапия на младежи в риск, за последните 8 години са проведени 3000 часа консултации и терапия с над 5000 младежи на възраст 18 – 25 години. Програмата се реализира от Дружеството по позитивна психотерапия в България, което работи с младежи с проблемно поведение след употреба на психоактивни вещества или зависими от хазарт.