Общинският бюджет набъбна насред кризата

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:34 / 05.08.2010
5178
Неочаквано за време на тежка финансова криза, общинският бюджет на Варна набъбва с 4 млн. лв. При първоначално заложени 209,27 млн. лв. актуализацията увеличава парите в местната хазна с 213,1 млн. лв. Реално има намаление на средствата, но фактически отчитаме увеличение, коментира зам.-кметът по финансовите въпроси на община Варна доц. Борислав Борисов. По думите му разликата от близо 4 млн. лв. се дължи преди всичко на републиканския бюджет. Въпреки че градът загуби 2,3 млн. лв. с промени в стандартите за субсидиране, плащания през годината увеличили приходите за делегирани държавни дейности от 88,9 млн. лв. на 91,7 млн. лв. Останалите малко над 1 млн. лв., които надуват макрорамката на общинския бюджет са в резултат от работата по програма ФЛАГ, както и други междинни плащания, които досега не са били заложени в местната хазна. Това обясниха от кметската администрация по повод актуализацията, която бе гласувана от постоянната комисия "Финанси и бюджет" към Общинския съвет.

Издръжката на администрацията е орязана с 1,104 млн. лв., което представлява намаление с 19%. 11 на сто от тях са за сметка на заплатите в общината. Размерът на предвижданите приходи от имуществени данъци се запазва - 50,55 млн. лв. Въпреки че от данъка върху придобиване на имущество се очакват с 1,9 млн. лв. по-малко, средствата ще се компенсират чрез по-голяма събираемост от данък "Сгради", обясни доц. Борисов. При неданъчните постъпления се предвижда спад с близо 3 млн. лв. С актуализацията прогнозираните приходи от продажба на стоки, услуги и наеми пада с 3 млн. лв. - до 11,7 млн. лв. С над 2 млн. лв. по-малко са свити и очакваните средства от сделки с общинска собственост. Планираните постъпления от тях на практика са орязани наполовина, тъй като първоначално общината се надяваше да вкара в хазната 4,5 млн. лв. от продажба на имоти. С близо 50 на сто се намаляват и приходите от глоби, санкции и наказателни лихви. Общинските такси обаче бележат ръст с 2,5 млн. лв., вследствие на архитектурни услуги, които вече ще се водят като такси.

С около 400 000 лв. се свива капиталовата програма, която след актуализацията ще бъде в размер на 40,16 млн. лв. В резултат на обществени поръчки и постигнати по-ниски стойности на обектите обаче сред инвестициите е включен и проект за многофункционална учебна сграда на МГ "П. Берон" за 500 000 лв. Не бяха заложени обаче необходимите за ремонта на старческия дом 400 000 лв., които местният депутат Тодор Мутафов настоя да бъдат осигурени за сметка на средствата, предвидени за временен приют за безстопанствени кучета. Парите за старческия дом ще бъдат отредени в бюджета за следващата година, но работата по този проект вече тече, увериха от общинската администрация.

С 3,83 млн. лв. ще набъбнат и разходите, като най-сериозно завишени ще бъдат харчовете за образование. Те се увеличават от 67,5 млн. лв. на 70,2 млн. лв. Растат и парите за социално осигуряване - с 1,6 млн. лв. Въпреки това червените съветници предрекоха дупка от 20%.

Според местният депутат Пламен Начков заложените при актуализацията приходи са неизпълними и това неминуемо ще ощети дейностите. На преден план излиза бюджет на дефицит, предупреди той и прогнозира нова актуализация през есента. Не планираме нито рестриктивно, нито с широки пръсти, за да не спираме развитието на града, коментира зам.-кметът. Така той отговори на упреците, че общината не може да разчита на преизпълнение от данъците върху недвижимите имоти и моторните превозни средства, тъй като плащанията им могат да се отлагат и за следващата година.

Всяка година залагаме пари за канално-почистваща машина, а никой не я купува, възропта Пламен Начков. Ни виждам смисъл от нея, щом тази дейност е поверена на фирма, която бе избрана с обществена поръчка, контрира го доц. Борисов. Без отговор останаха обвиненията на "гербера" Орлин Симеонов, че общината плаща 80 000 лв. за съдове за битови отпадъци. Кой ще понесе отговорност за този договор с "Титан АС", попита той и заяви, че става въпрос за действия в нечий интерес.

За да вкарат в хазната пари, финансистите разчитат и на депозит. Става въпрос за средствата от облигационния заем от 6 млн. евро, които няма да бъдат усвоени веднага. Съветниците решиха банката, в която ще се вложат парите, да бъде избрана с вътрешен конкурс. Тепърва ще се уточняват сумата, която ще се вложи на срочен депозит, и погасителния план, поясни доц. Борисов. За резултата от конкурса кметската администрация бе задължена да информира на следващото заседание на местните депутати от финансовата комисия.

Източник: в. "Черно море"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Откриха мъртъв изчезналия журналист от Варна!
Изчезна известен журналист във Варна. Търсят го
Проблем: Положиха асфалт на мястото на смъртоносната катастрофа с...
Много плажове във Варна може да останат неохраняеми, каква е прич...
Апелативният съд гледа мярката на тъщата на Пейо Пеев
Ремонт на тръбата за Варна спира движението в ключов участък на А...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).