В Социално-учебен професионален център „Анастасия д-р Железкова" се обучават младежи, отглеждани на интернатен принцип, повечето от които са от социално-слаби семейства и идват от малки населени места. Сред тях има инвалиди и деца с лека степен на умствена изостаналост. В Дом „Княгиня Надежда" се възпитават основно деца от малцинствени групи, с нотариално заверени съгласия от родителите за пълно осиновяване. Основни проблеми на младежите от двете социални заведения, които ги определят като „младежи в риск" са: липсата на постоянна връзка със семейството и затвореност на институциите, в които се отглеждат и възпитават. Това създава ограничени възможности за успешната интеграция на младите хора в обществото и предпоставки за асоциално и рисково за здравето поведение, съобщава Радка Траянова, управител на „Център за социално-екологични практики".
Проектът цели да осигури равен достъп до качествено обучение на младите хора в риск от двете социални заведения. В хода на проекта, експерти от РИОКОЗ-Варна обучават младежи и техни наставници за начините за превенция на ХИВ/СПИН и на злоупотребата с психоактивни вещества. Обученията се провеждат по методология на „Националния център за опазване на общественото здраве", включват интерактивни тренинги, видеопокази и рулеви игри, и са добър начин за осмисляне на свободното време на учениците през лятната ваканция.
Изключително успешен метод за обучение на деца и младежи е методът „връстници, обучават връстници". Опитът е показал, че децата се вслушват по-добре в посланията на свои връстници, отколкото в своите родители и учители. Този метод успешно преодолява възрастовата бариера, добил е широка популярност в напредналите европейски държави, поради изключителния възпитателен ефект, който има. 10 деца от училище „Гео Милев" се обучават да работят и прилагат метода сред свои връстници в неравностойно положение от двете социални заведения.
Проектът е насочен и към професионалисти - основните наставници на младите хора в риск: педагози, медицински специалисти, педагогически съветници, социални психолози, социални работници и възпитатели от Дом „Княгиня Надежда" и СУПЦ "Анастасия д-р Железкова". Целта е наставниците да усвоят съвременни теоретични познания и практически умения за работа с младежи в риск, относно превенцията на рисковото сексуално поведение и злоупотребата с алкохол, тютюн и наркотици. Професионалистите ще разширят своите познания и ще развият допълнителни умения за работа с деца, чрез интерактивни методи на обучение.
В рамките на проекта ще бъдат анкетирани 60 млади хора и 40 техни наставници за оценка на нагласите към рисково поведение. Резултатите от проучването ще бъдат оповестени на пресконференция, която ще се проведе през м. октомври.
Продължителността на проекта е от 1 юни до 31 октомври 2009 г.
Източник: Днес +