 © purebulgaria.com |  | С научна конференция на тема „История на болничното дело в България" ще бъдат отбелязани 140 г. от създаването на дарителската болница „Параскева Николау" във Варна, сега Музей по история на медицината. До момента са заявени 17 доклада на специалисти, които се отнасят за миналото и съвременното състояние на болници във Варна и страната.
Основните участници са преподаватели от Медицински университет - Варна, но ще бъде изнесена информация за началото на болничното дело в Силистра и Русе.
Конференцията се провежда днес.
Организатори на събитието са Музеят, община Варна и Варненското дружество по история на медицината и ще мине под патронажа на кмета Кирил Йорданов, с подкрепата на Медицинския университет и УМБАЛ „Св. Марина".
Болницата е построена и издържана със средства от завещанието на варненеца Параскева Николау. През първата половина на XIX в. той напуска Варна и се заселва в Одеса, Русия.
B края на живота си завещава 25 000 сребърни рубли за построяване и обзавеждане на болница с дванадесет стаи. Към болницата е построен параклис, обслужван от свещеник.
През първите десетилетия след създаването си болницата е управлявана от Гръцката църковна община във Варна. През 1906 г., след митинги срещу управлението на гърците, тя преминава към Варненската градска община.
След 1910 г. функционира като Градска болница. B пристройка към главния корпус през 1919 г. д-р Янаки Богданов открива първата акушеро-гинекологична амбулатория за профилактични прегледи на работничките.
По-късно тази амбулатория става венерически диспансер. През 1925 г. в сградата на болницата „Параскева Николау" е уредена Бактериологична и противобясна станция.
През 1927 г. в пристройка към сградата на болницата „Параскева Николау" е открит първият във Варна Общински майчин дом за даване на безплатна акушерска помощ на бедното население в града.
B тази сграда той се помещава до 1933 г. През 1950 г. в сградата на болницата се създава Варненската окръжна санепидстанция, която през 1966 г. прераства в Хигиенно-епидемиологичен институт (ХЕИ), който остава в тази сграда до 1974 г.
Ceгa сградата е паметник на културата и в нея се помещава Музеят по история на медицината.
Източник: dnesplus.com |