Пазят ли ни гръмоотводите?
Продукти с неясен произход и качество компрометират гръмоотводната защита в България. Това каза за Радио Варна инж. Иво Иванов, управител на фирма, която изгражда подобни съоръжения. Другият фактор, който се пренебрегва, е редовната проверка и поддръжка на гръмоотводите.
Най-често удар от мълния или корозия предизвиква нарушаване на целостта на съоръжението, но това няма как да бъде установено, ако не се извършва редовна профилактика.
"За 15 години съм направил не повече от 10 проверки", уточни инж. Иванов. "Никой не иска да си проверява системите. Една проверка продължава около 20 минути и струва между 150 и 200 лева."
Тенденцията в мълниезащитата е изграждане на съоръжения с изпреварващо действие, които покриват територия до 100 метра, посочи инж. Иванов:
"Когато в града всяка сграда е с гръмоотвод, се получава голям радиус на защита. Така се пази не само сградата, но и районът около нея. Осигурява се защитена градска среда. За съжаление, това у нас не се прави. Когато ходя по обектите, виждам, че тези системи не се изграждат правилно."
Над 10 са фирмите в България, които изграждат мълниезащита. Понякога се изпълняват и от фирмите, които правят електрическите инсталации на сградите, обясни Иванов.
Според европейските изисквания е задължително на системата за мълниезащита да се монтира брояч на мълнии, каза инж. Иванов:
"Падне ли мълния, системата я отчита и това позволява да се направи извънредна проверка. В подобни случаи отчитаме нарушаване целостта на системата. Ако пораженията се отстранят навреме, системата може да работи над 30 години."