Правят технически паспорти на паметниците на културата във Варна

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
14:37 / 04.02.2014
1300
Обследване на паметниците на културата ще бъде направено във Варна. В списъка фигурират около 600 обекта - частни, общински и държавни, които ще бъдат проверени, съобщи кметът Иван Портних.

Той обясни, че вече са водени разговори с ресорния министър за паспортизация на паметниците на културата, каквато досега не е правена, предаде Дарик.

"Когато сградите имат технически паспорти, това ще ни позволи да търсим, от една страна, европейски средства, а от друга - отговорност от собствениците на тези сгради по отношение на съхраняването им като паметници на културно-историческото наследство", коментира градоначалникът.

Той добави, че процесът на прехвърляне на Юнашкия салон в ръцете на общината е на финалната права. Много скоро един от символите на града ще бъде общински и ще се търси европейско финансиране за обновяването му.

Иван Портних припомни, че Община Варна е подготвила 15 проекта за близо 150 млн. лева, които да бъдат финансирани от новия държавен фонд "Растеж".

"Заявили сме също така, че искаме рестартиране на проекта за Съдебна палата. Кандидатствали сме и за финансиране за Спортна зала", добави кметът.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Кметът на Варна: Тази година отбелязваме 1170 години от създаване...
Повече от 20 000 души се включиха в празничното шествие във Варна...
Вижте празничната програма за 24 май във Варна
Общински съветници подкрепиха кмета на Варна
Поглед в миналото: Варна даде специалисти за разцвета на една от ...
"Evrovizion. Crossing stories and spaces" в Градската художествен...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).