 © |  | Варненският апелативен съд ще разгледа протеста на Окръжна прокуратура срещу присъдата от 13 години и 4 месеца затвор за Иван Тодоров, обвинен в убийството на Хюлия Маджар от Белоградец. Заседанието е предвидено за понеделник в 10 часа.От пресслужбата на апелативния съд припомнят, че на 6 април тази година първата съдебна инстанция призна вината на Тодоров за убийството, извършено на 2 януари миналата година умишлено, по особено мъчителен за жертвата начин и с особена жестокост. Спорът, възникнал между двамата, отключил агресията на подсъдимия. Тодоров ударил момичето с юмрук в лицето, а после продължил с ударите по главата. Назначената съдебномедицинска експертиза е установила от 6 до 9 удара с твърд предмет, които не само сломили съпротивата на студентката, но са и непосредствена причина за смъртта й.
Окръжният съд присъди 20 години "лишаване от свобода" за подсъдимия, но заради привилегията на процедурата "съкратено съдебно следствие", от която Тодоров се възползва, наказанието му беше редуцирано до 13 години 4 месеца затвор при първоначален строг режим. Съдът наложи пълния размер от 300 000 лева обезщетение, което Тодоров трябва да заплати на родителите. 12 000 лева е държавната такса върху уважения граждански иск, а 8000 лева са разноските на семейството на Хюлия, които също са присъдени на Тодоров.
В мотивите за присъдата, първата съдебна инстанция дава превес на отегчаващи вината обстоятелства. Като такива се сочат поведението на подсъдимия непосредствено след убийството - "множество действия по прикриване на извършеното и препятстване на разследването, включително с искане за откуп от 300 000 лева, захвърляне на жертвата (в лозов масив край Аксаково) и бягство извън страната.
Съдът счита, че мотив за убийството е ревност и раздразнителност от самостоятелното решение на момичето и отказа от секс. Държавното обвинение протестира това наказание, което според Варненска окръжна прокуратура е най-лекото измежду предвидените в закона, не е адекватно на принципите и целите на наказанието, и нарушава съответствието между престъпление и наказание.
Прокуратурата настоява, че единственото справедливо наказание за това изключително тежко престъпление е "доживотен затвор". С оглед на процедурата "съкратено съдебно следствие", при която се гледа делото пред ВОС, наказанието "доживотен затвор" вече може бъде заменено от апелативната инстанция с "лишаване от свобода" от 20 до 30 години, счита прокуратурата и настоява подсъдимият да получи от втората съдебна инстанция максимално допустимото "лишаване от свобода" за срок от 30 години.
|