"Не трябва да се пренебрегват като потенциална опасност идващите в страната ни мигранти. Разбира се, никой не ги обвинява, че са непременното зло, което заплашва сигурността ни, но сред тях има хора, натоварени със задачата да създадат масова опасност. Някои от тях може да са терористи и да носят патология, които ние не познаваме добре. В Русия например, цели научни институти работят в посока превенция и координация по време на терористичен акт, не се пестят средства за обучения и реакции в подобни случаи. Провеждащият се във Варна за трети път уъркшоп цели именно това - да подготви обществеността, медицинските кадри и да сподели световни практики за добра координация между институциите по време на заплаха от тероризъм.
На този семинар се обсъжда реакцията на медицинските екипи при кризисна ситуация, а в четвъртък, 9 юни от 12:30 часа участниците и гостите на събитието ще имат възможността да присъстват на симулация на практическо учение за действия при ситуации с множество поражения. Ще се проиграе ситуация за това - коя институция кога е редно да се намеси. До този момент са проведени четири съвместни срещи с институциите във Варна, отговорни за действия при терористичен акт и природни бедствия - Областна управа, Кметство, полиция, Пожарна, Бърза помощ, БЧК, летище, пристанище и Медицински университет - отбеляза още проф. Радев. Той е убеден, че подобни срещи трябва да има поне два пъти в годината, за да може в случай на бедствие наистина координацията да е безупречна. Ролята на медиите също е огромна.
Те могат да изиграят функцията на психотерапевт за хората по време на уплаха и терористичен акт, могат да насочат и информират. Но могат и да направят пораженията още по-големи. По време на атака от терористи ръководството на града трябва да е различно, трябва да има алгоритъм, правила и синхронизирана информация" - допълни още Деканът на Факултета по медицина. По думи на посланика на Израел Н. Пр. Ирит Лилиан, Израел има какво да даде като опит при реакцията на населението след терористичен акт, понеже има голям опит в тази област. Страната и е в състояние на тревожност и институциите отдавна имат добра координация и изграден алгоритъм. Медицинският университет във Варна въвежда от есента едноседмично задължително обучение за реакция при терористична атака, каза професор Красимир Методиев, почетен консул на Израел у нас.
По време на трите дни са включени още лекции, практически занятия и тестове за координация и организация на действията на различните институции в отговор на природни бедствия, масови безредици и терористичен акт. Участници в този интердисциплинарен международен форум ще бъдат представители на всички институции в България, които имат пряко отношение към проблема. Заедно с тях в заседанията и практическите занятия участие ще вземат и гости от чужбина, специалисти по темата от Сърбия, Черна Гора, Гърция, Турция.