Психолог от Варна: Зад детската агресия често стоят самота и неувереност

Автор: Пламена Николова
Коментари (0)
09:13 / 16.03.2018
3274
Детската агресия е една от болните теми в днешно време. Какво провокира обаче малчуганите да бъдат войнствени и жестоки понякога? Оказва се, че малкият насилник често се чувства самотен, неуверен в себе си и недооценен.

Това коментира за Varna24.bg  Соня Апостолова,  психолог към ДГ "Детски свят“, във Варна. Повод за коментара и са случаите на деца проявяващи агресия сред своите връстници в групите.

Много често причините за това са, че те се чувстват самотни и неуверени в себе си. Това допринася да приемат всяка закачка или шега  като повод за саморазправа. Игрите на таблети също имат влияние върху  агресивното поведение.

Въпреки, че родителите обгрижват децата си  и ежедневно им засвидетелстват любовта си, малчуганите  приемат  твърде чувствително липсата на  персонално внимание. Те изпитват вина за всяко спречкване между  мама и татко.

По този повод г-жа Апостолова дава  някои важни съвети, които биха били полезни за всеки, който иска детето му да расте уравновесено и самоуверено.

Според  нея децата се чувстват самотни, когато родителите са твърде ангажирани и не намират време да разговарят с тях, да ги изслушват и разбират  техните тревоги и страхове.

Затова тя препоръчва да се отделят час или два, в които да останем насаме с детето и да говорим очи в очи за всичко, което го вълнува, да му споделим как се чувстваме ние, когато в детската градина или училище ни посрещнат с новината за поредната му негативна проява. Не бива да упрекваме детето и да му повтаряме, че то е лошо, защото то ще приеме себе си като такова и ще се чувства длъжно да брани образа си на непослушно.

Във всяко семейство се случва между родители  да възникне спор или да се повиши тон.

Специалистът  твърди:

“В такива случаи децата изпитват вина, че родителите се карат. Затова е добре да обясним на детето, че това е просто спор и че при възрастните хора това се случва, когато имат разногласия по дадена тема. Хубаво е да му кажем, че то не е виновно и възникналият спор няма нищо общо с него. След това  да му покажем, че мама и татко се обичат и разбират. Една задружна прегръдка би му показала , че не е нарушена цялостта на семейството, което трябва да е неговата крепост“.

Според г-жа Апостолова,  в желанието си да осигурят безгрижно детство на малчуганите си, много родители допускат грешката да поемат изцяло всички отговорности и ангажименти свързани с него. Докато расте в саксия, то се чувства неспособно да се справи само със задълженията си и това води до комплекс за малоценност. Затова специалистът препоръчва да делегираме не само права, но и задължения, и отговорности на детето. Да го оставим само да се облече, да прибере играчките си, да го помолим да ни помогне в домакинската работа, за да се чувства полезно. Това би формирало чувство за отговорност и самочувствие, за пълноценност у детето.

Психоложката допълва: "Един от добрите похвати за сплотяване на семейството е всяка вечер всички заедно да поиграем на някаква игра. Може да е за половин или един час, но по този начин детето расте с увереност, че семейството му е сплотено и го обгръща с внимание".

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Съдия Славов пред варненски ученици: Образованието дава допълните...
Варненци се наредиха за върбови клонки в най-старата църква в мор...
Катастрофа в центъра на Варна
Изненада: Вижте тези данни за цените на имотите във Варна!
Стотици варненци се включиха в кампанията за почистването на град...
Варна е вторият най-скъп град за жилищни имоти


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).