РЗИ-Варна: Тежкият грип не е стигнал Варна, няма повод за притеснения!

Автор: Пламена Николова
Коментари (1)
11:19 / 17.01.2020
5303
"Грипът все още не е стигнал Варна. На този етап няма нищо притеснително, но това не означава, че следващата седмица няма да има проблеми. Засега заболеваемостта във Варна е много по-ниска от тази в страната. При нас винаги в края на януари и началото на февруари започват усложненията", съобщи за Varna24.bg д-р Янка Драганова, директорът на дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ Варна

"Обстановката във Варна е абсолютно спокойна", потвърди за медията ни и директорът на РЗИ-Варна д-р Дочка Михайлова. 

По информация за Varna24.bg от общопрактикуващ лекар, забелязва се леко завишаване на болни деца от яслите и детските градини предимно с респираторни заболявания. Засега не се отчитат повече болни ученици или възрастни, макар че обстановката е динамична. Има дни, в които коридорите на поликлиниките са пълни с пациенти и други, в които обстановката е напълно спокойна, което е напълно характерно за сезона.

Какви са първите симптоми на грип?

Грипът е инфекциозно заболяване, което се причинява от грипен вирус. Първите симптоми, че сте заразени с грип могат да се появят до 24 часа след заразяването, а при някой хора чак след 4-5 дена.

Инкубационният период, в който грипа може да се разрасне е от 1 до 7 дни. След проява на първите симптоми на грип, човек може да зарази друг до 5 дни.

Когато човек се разболее от грип е препоръчително ходенето с маска, за да се предотврати разпространението на вируса. Симптомите на вируса могат да варират от леки до тежки.

Висока температура, която може бързо да достигне до 38-40 градуса.

Хрема; Възпалено гърло; Силни мускулни и ставни болки; Главоболие, което е придружено от болки в очите; Суха кашлица, която може да продължи повече от две седмици; Кихане; Чувство на умора; Липса на апетит; При деца е възможна появата на диария и повръщане, които не са чести при възрастните.

Ако първоначалните симптоми на грип се влошават, а не се подобряват е възможно имунната система на човека да не може да се справи с вируса. Това означава, че е възможно от грипа да са възникнали вирусни усложнения.

Инфекция на долните дихателни пътища – бронхит, пневмония.

Инфекция на горните дихателни пътища – отит, синузит.

Тежка дехидратация.

Възпаление на мускулите – миозит.

Засягане на нервната система – главоболие, повръщане, гърчове, повишена сънливост.

При поява на чувство на отпадналост или главоболие е по-добре да се вземат превантивни мерки с лекарства, които ще стимулират имунната система и ще смъкнат бързо покачената температура. 

На база как се чувства дадения човек и проследяването на неговите симптоми, може да се стигне до заключение дали вирусната инфекция е грип или проста настинка.

Ако все още не сте сигурни каква е болестта, е добре да се консултирате с лекар, който да ви пусне изследвания и със сигурност да каже какъв е вируса.

Грипният вирус се предава по въздушно-капков път (от кашлица или кихане). Смята се, че това се случва най-често на относително къси разстояния. Човек може да бъде заразен за околните както преди, така и по време на проявата на симптомите.

Инфекцията може да бъде потвърдена чрез изследване на гърлото, храчките или носа за вируса. Пациентите все пак могат да имат инфекция, дори ако резултатите са отрицателни. Полимеразната верижна реакция, която открива вирусната РНК е по-точен метод за диагностика.

Има 4 типа грипни вируси, като само 3 от тях засягат хората.

Тип A

Тип B

Тип C

Тип D

Грипните вируси от тип A и тип B могат да доведат до грипна епидемия, а тип C води само до леки респираторни заболявания и не причинява епидемии. Тип D влияе предимно на домашни животни като крави, коне и т.н.

Най-уязвими от заразяване с грипен вирус са хора с хронични заболявания, бременни жени, малки деца до 5 годишна възраст (особено уязвими към вируса са бебета), възрастни хора над 65 годишна възраст. 

При възникване на грипна епидемия, се репоръчва тези хора да си стоят у дома, за да ограничат контактите си с хора, които може да са се заразили с болестта.

Как да се лекуваме от настинка и грип?

Лечение на грипа може да започнете и с лекарства без лекарско предписание, които са базирани на вашите симптоми. При висока температура използвайте лекарства, които ще я смъкнат. При хрема и запушен нос – лекарства, които ще ви възвърнат нормалното дишане. За подсилване на имунитета на цялото тяло може да използвате сиропи на билкова основа.

Ако след опит за самолечение нямате подобрения, по-добре посетете личния ви лекар, за да ви даде точна диагноза и да ви предпише правилните лекарства.

Повишените нива на естрогени е една от причините бременните жени да са по-уязвими от заразяване с грипните вируси.

Лечението се състои от изолиране, почивка и прием на големи количества течности. Задължително лекар трябва да следи състоянието на бременната жена.

За да намали рисковете от заразяване с грип, бременната жена е добре да страни от големи обществени пространства като градския транспорт(особено в грипния сезон). Кърменето не трябва да се прекратява, защото грипните вируси не се предават в майчиното мляко.

Как да лекуваме грип и настинка при деца?

Децата попадат в рискова група, при която грипът може да доведе до усложнения. Оплакванията най-често включват главоболие, кашлица, болки в мускули и стави,  както и висока температура между 38 и 40 градуса, което го отличава от други простудни заболявания.

Симптомите могат да включват още хрема и запушен нос, треска, болки в гърдите, възпалено гърло, чувствителност на стомаха, повръщане и диария. При грип кашлицата е суха и дразнеща отначало. Детето обикновено е отпуснато, бледо и няма апетит.

Срещу вирусни инфекции действат съответно антивирусни препарати, които предотвратяват усложненията, но консултацията с лекар е задължителна. 

Най-доброто средство, с което може да се помогне на детето при грип, е да му се осигурят максимално разнообразни течности и се следи за техния прием. Това предпазва организма от дехидратиране заради високата температура. Препоръчителен е постелният режим. Сънят в случая лекува. За облекчаване на кашлицата помагат тривиалните средства, отпускани без рецепта в аптеките.

Повече от препоръчително е при заболяване на детето от грип да се проведе преглед при личния лекар и се изпълни неговото предписание за лечение. Дори на вид безобидните средства, имуностимулатори, добавки, билки и витаминни комплекси може да се окажат неподходящи за детето.

След боледуване са необходими минимум две-три седмици за пълно възстановяване на организма. В този период детето изпитва хронична умора, организмът му е все още слаб и силно податлив на ново заболяване. При грипна ваканция ограничете играта с други деца за да избегнете заразяване с вируса.

Как да се предпазим от грип и настинка?

Честото измиване на ръцете с вода и антибактериален сапун намалява риска от заразяване с вируса и неговото разпространение.

Носенето на хирургическа маска на лицето.

Проветряване на въздуха в затворени помещения.

При кихане или кашляне да се закрива устата с ръка, за да се предотврати разпространение на вируса.

Дезинфекция на мебели, повърхности и вещи в затворени помещения(особено играчките на малки деца).

Годишните ваксинации срещу грип се препоръчват от Световната здравна организация за лицата с потенциален риск. Ваксината обикновено е ефективна срещу три или четири вида грип.

Обикновено се понася добре от пациента. Ваксина, направена една година, може да не е полезна през следващата година, тъй като вирусът се развива бързо.

Разпространението на грипа по света води до около три до пет милиона случая на тежко заболяване и около 250 000 до 500 000 смъртни случая годишно. Около 20% от неваксинираните деца и 10% от неваксинираните възрастни се заразяват всяка година.

Виж коментарите (1)

Още по темата (142):
02.04.2024 Доц. Кунчев: Ако една кашлица се задържа повече от седмица и не се поддава на нормалното лечение с антибиотици, направете изследване
27.12.2023 Скоро: Универсална ваксина срещу грип, предпазваща от няколко щама
17.01.2023 Край! Учениците в Бургас се връщат в класните стаи!
10.01.2023 Обявиха грипна епидемия в Бургас
13.10.2022 Проф. Ива Христова: Не се очаква голяма ковид вълна
13.10.2022 885 са новите случаи на COVID-19 за денонощието
Още новини от Новини от Варна:
Съдия Славов пред варненски ученици: Образованието дава допълните...
Варненци се наредиха за върбови клонки в най-старата църква в мор...
Катастрофа в центъра на Варна
Изненада: Вижте тези данни за цените на имотите във Варна!
Стотици варненци се включиха в кампанията за почистването на град...
Варна е вторият най-скъп град за жилищни имоти


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).