 © | Рехабилитация с конна езда обмислят в Дома за медико социални грижи за деца Варна, който се намира в кв. "Виница".Това сподели за Varna24.bg директорът на социалното заведение д-р Стефка Джанкова. Към момента Дома продължава да бъде държавно лечебно заведение на подчинение и изцяло на финансиране от Министерство на здравеопазването. Дейностите са напълно безплатни не само за децата, които са оставени за отглеждане в институцията, но и за семействата, които ползват процедурите, апаратурата и услугите на специалистите в заведението.
"От три години в дома се настаняват само деца с увреждания или хронични заболявания, които предполагат медицинска грижа. Тези деца са при нас, защото не могат да бъдат отглеждани в семейна среда. Тук идват деца, отглеждани в семейството, има и деца с декларация за осиновяване. Тези деца, за да живеят, се нуждаят от непрекъснато медицинско обслужване.
Отделно при нас има отделение за недоносени деца. В него постъпват деца с увреждания, на които майките са декларирали че не желаят да се грижат за тях, деца по социални индикации и показания недоносеност или деца , които си имат семейства, които ще си го вземат, но поради недоносеността е необходимо един период от техния живот да прекарата при нас, било в ковьоз или на легло.
Когато станат в състояние да могат да бъдат изписани в семейна среда, техните родители си ги вземат. В това отношение ние се явяваме като помощно звено на патологичните родилни отделения във Варна, Шумен, Търговище, Разград и др.
Такива деца постъпват не с направление и заповед за настаняване от Отдела за закрила на детето, а след сключен договор с родителите да полагаме медицински грижи за тях.
Създали сме условия, да настаним майката при нас, ако тя има желание да бъде до детето си, докато то расте, и иска да се грижи за него и да го кърми. Обзавели сме няколко стаи за майки до самото отделение за недоносени и те са в непрекъсната връзка с детето, било то в ковьоз или на легло", сподели д-р Джанкова.
В момента децата за резидентна грижа са 52, децата в отделението за недоносени са 13, а през годината между 140 и 160 деца идват в дома за рехабилитация.
Тя се извършва или на амбулаторен принцип, когато родителят води детето си за съответната процедура, като кинезитерапия, мануална терапия, хидротерапия, физеотерапия, работа с логопед, психолог, тифлопедагог, специален педагог.
Другия принцип, на който се извършва рехабилитацията, е стационарния принцип. От тази услуга се възползват семейства, които са извън региона на Варна, приемат се деца от цяла България с придружител. Създадени са условия за настаняване. След рехабилитацията децата се прибират по родните си места, престояват един месец и след това отново се връщат. Така на цикли се извършва рехабилитация, докато се постигне желания резултат.
В дома работят 7 лекари-педиатри, кинезитерапевти, рехабилитатори, педагози, двама психолози, трима логопеди, двама социални работници, един специален педагог. 24 часово наблюдение е осигурено от лекар и медицински сестри. Това са специалистите, които обгрижват децата вече 15 години. Рехабилитацията включва всички съвременни методи - мануална терапия, хидро и физеотерапия, механотерапия, арт- и музико терапия, монтесори терапия. Има мултисензорна зала и зала по психомоторика, оборудвана с биофийтбек, съвременен уред за работа с деца в нарушение в моториката. От целия спектър на методи, които се прилагат, няма само барокамера, но децата ползват барокамерите в останалите лечебни заведения на Варна.
Центърът за ранна интервениция и медицинска рехабилитация извършва диагностика и ранна интервенция на високо рискови деца, комплексна рехабилитация на деца със заболявания на централната или периферната нервна система, отклонения в нервно-психичното развитие, логопедични проблеми.
"До нас има конна база и имаме намерение да въведем и тоя метод, но все още нямаме достатъчно персонал", каза д-р Джанкова. |