Ремонтират къщата на Антон Новак в Морската градина на Варна

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
17:07 / 19.05.2025
2082
Културният сектор във Варна ще получи по-голямо финансиране през 2025 г., стана ясно на днешното заседание на ПК "Култура и духовно развитие“, на което беше одобрен проектобюджетът за култура за тази година. Според приетата финансова рамка общият бюджет по функцията "Култура, спорт, отдих и религиозни дейности“ е над 31,5 млн. лева, което е увеличение с близо 4,8 млн. лева спрямо предходната година. От тази сума, над 16,17 млн. лева са отделени изцяло за културната сфера.

Увеличението на средствата е с 2,83 млн. лева в сравнение с 2024 г., когато за култура са били предвидени 13,34 млн. лева. Само програмата на Община Варна за международни и местни културни прояви възлиза на 5,05 млн. лева – с 640 хил. лева повече, или 14,5% ръст спрямо миналата година. В тази сума влиза и бюджетът на общинския фонд "Култура“, който е увеличен на 1,9 млн. лева, спрямо 1,8 млн. лева за 2024 г.

Значителен дял от бюджета е насочен към институционалната издръжка: 5,7 млн. лева са заделени за музеи и галерии с регионално значение, 2,5 млн. лева – за читалища, а близо 2,4 млн. лева ще получат библиотеките в града. Разходите за варненския зоопарк, който също е част от функцията и ежегодно се посещава от над 180 хил. жители и гости на града, са планирани в размер на 1,27 млн. лева.

Финансирането на културата от местни приходи нараства и през 2025 г. достига 2,33% от общинския бюджет, спрямо 1,7% през предходната година и 1,18% през 2023 г. Делът на държавната подкрепа също е 2,33%, т.е. има еднакъв процент и от държавата, и от общината за финансиране на културната дейност.

По време на заседанието бе изтъкнато, че предстоят и инвестиции в културната инфраструктура на Варна. За основен ремонт и преустройство на къщата на създателя на Морската градина Антон Новак са отделени 76 180 лева, а за покрива на сградата на ул. "Крали Марко“ – 271 хил. лева. Предстои да се реализират мерки за енергийна ефективност в НЧ "Христо Ботев“ – общо 787 хил. лева, от които 306 хил. лева са съфинансиране от Общината.

Бюджетът предвижда финансиране и за основни културни инфраструктурни обекти: за реконструкцията на Летния театър са предвидени близо 2,1 млн. лева, като това ще покрие мостово финансиране, проектиране и съпътстващи дейности. За сцена "Филиал“ към ДТ "Стоян Бъчваров“ са заложени 378 хил. лева.

Комисията даде също съгласието си за финансиране на културни прояви, които ще се реализират в периода преди приемането на бюджета за 2025 г. Одобрените разходи в размер на 653 500 лева ще осигурят безпрепятственото провеждане на ключови събития през май и юни, които са важна част от културния календар на Варна.

В дневния ред на днешното заседание беше разгледано и предложението образът "Ахинора“ – първият инфлуенсър в България, създаден с помощта на изкуствен интелект, да бъде обявен за дигитален посланик на Варна. Общинските съветници дадоха положително становище, но темата предстои да бъде обсъдена и от други постоянни комисии. Ако получи окончателно одобрение, Варна ще стане първият град в света с официален дигитален посланик.

Сред разгледаните въпроси на заседанието бяха и искания за осигуряване на средства за ремонтни дейности в НЧ "Прогрес 1927“ в кв. "Виница“ и НЧ "Васил Левски“ в кв. "Галата“. Общинските съветници изразиха подкрепа, като необходимото финансиране ще бъде търсено при първата актуализация на бюджета след неговото окончателно приемане за 2025 г. Средства ще се търсят и за реконструкцията на вентилационни уредби – зала, сцена, склад костюми, в НЧ "Отец Паисий“.


Виж коментарите (0)

Още по темата (438):
20.05.2025 Важно за тези ученици във Варна
20.05.2025 Кметът на Варна инспектира този район
16.05.2025 Най-после във Варна! Стартираха важни дейности в район "Младост"
15.05.2025 Забранена е тази дейност от днес в някои райони на Варна
15.05.2025 Ето какво се случва в центъра на Варна
08.05.2025 Внимание! Влиза в сила забрана за движение на важен път във Варна
Още новини от Новини от Варна:
Чаровен кадър с рибар, коте и пеликан от Варна трогна хиляди в мр...
Кметът на Варна направи проверка на града в ранните часове на ден...
Мексиканска писателка представя свой роман във Варна
Украинци изрисуваха варненски подлез
Установиха повреда по трасето на тръбопровода във Варненското езе...
Благомир Коцев към абитуриенти: Носете Варна и Първа езикова гимн...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).