Собственици на имоти на Галата и Шкорпиловци на бунт срещу решение на МОСВ

Автор: Пламена Николова
Коментари (1)
17:14 / 13.07.2021
3120
Отворено писмо до Министър председателая на Р. България и Министъра на околната среда и водите са изпратили собственици на имоти във връзка с предложение за разширяване границите на защитени зони за местообитанията BG0001001 "Ропотамо“, BG0000100 "Плаж Шкорпиловци“ и BG0000103 "Галата“, разгледано на 06.07.2021 г. на заседание на Националния съвет по биологично разнообрази. Публикуваме писмото, предоставено на Varna24.bg от Национална асоциация Българско Черноморие без редакторска намеса:

"С настоящото Отворено писмо бихме искали да изразим своите притеснения относно планираните разширения на границите на три защитени зони за местообитанията от екологичната мрежа Натура 2000 в България.

На 06.07.2021 г. в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) се проведе заседание на Националния съвет по биологично разнообразие (НСБР). По т. 2 от дневния ред е "Разглеждане на предложения за изменение на списъците на защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, заедно с документация по чл. 8, ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) към тях, по отношение на границите на защитени зони за местообитанията: BG0001001 "Ропотамо“, BG0000100 "Плаж Шкорпиловци“ и BG0000103 "Галата“.

Съгласно приложените по точката документи са предложени следните изменения:

·      Разширяване на защитена зона BG0001001 "Ропотамо“ с 105.94 ха в района на плаж Корал и в района на местност Аркутино, землище на гр. Созопол, и изменение на заповедта за обявяване на защитената зона (Заповед № РД-1042/17.12.2020 г., ДВ, бр. 19 от 05.03.2021 г. на Министъра на околната среда и водите);

·      Разширяване на защитена зона BG0000103 "Галата“ с 2 010.60 ха в района на плаж Паша дере и на юг от него, и за изменение на проекто-заповедта за обявяване на защитената зона;

·      Разширяване на защитена зона BG0000100 "Плаж Шкорпиловци“ с 1 331.34 ха в района на плаж Кара дере и за изменение на проекто-заповедта за обявяване на защитената зона.    

Видно от горното се предлага разширение на границите на три защитени зони по Директивата за местообитанията с 3 448 ха или 34 480 дка. Следва да се отбележи, че България вече е определила огромна площ за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна, както и на дивите птици. Мрежата Натура 2000 в България заема територия в размер на 3 873 923 ха или 34, 9 % от територията на страната. По този начин България се нарежда на трето място в Европейския съюз по процент от националната територията, определена като част от мрежата Натура 2000.

Доколкото ни е известно и потвърждавано многократно от Министерство на околната среда и водите, процесът по определяне на Натура 2000 зоните в България е приключил, и Европейската комисия е оценила пълнотата на мрежата по отношение на предлаганите за опазване местообитания и видове. При преглед на наличната в интернет информация не успяхме да намерим източник, според който за някой от видовете и природните местообитания посочени в предложенията за разширение на трите защитени зони да е налице недостатъчно включване в защитените зони по Натура 2000 в България. Това означава, че в българската част от мрежата Натура 2000 са включени достатъчни по площ защитени зони, които да гарантират дългосрочното опазване на местообитанията и видовете, каквото е изискването на Директивата за местообитанията.

Съгласно Закона за биологичното разнообразие, Министерството на околната среда и водите осигурява проучването, оценката и изготвянето на документации за териториите, които са подходящи за определяне като Натура 2000 места, а именно: наименование; предмет и цели на опазване на защитената зона; попълнени стандартни форми с данни и оценки; картен материал и координатен регистър на границата на защитената зона. Министерството на околната среда и водите уведомява обществеността за началото на проучването и организациите, които ще го провеждат, чрез съобщение на интернет страницата си и най-малко в един ежедневник. Това законово изискване не е изпълнено, т.к е представена документация и мотивировка, базирана на проведени проучвания преди повече от 7-10 г., за които също липсва информация дали и как е изпълнено това изискване за предварително уведомяване на обществеността. Предложенията за разширяване границите на трите защитени зони засягат стотици частни имота, без каквото и да било информиране на засегнатите собственици.

Нещо повече, предложенията за промяна на границите на трите защитени зони са разгледани на Националния съвет по биологично разнообразие ведно с предложения за режими по отношение на тези територии, в разрез с нормативната уредба, извън неговите правомощия и без широко обществено обсъждане. Законът за биологичното разнообразие ясно посочва процедурата за определяне или за промяна на режима на опазване и ползване, както и органа, в чиито правомощия е тази дейност.

Следва да се отчете обстоятелството, че изискванията на Директива за местообитанията, с които формално се обосновава предложението за изменение, не съдържат задължения за държавите-членки за въвеждане на забрани, а имат за цел да се вземат мерки за недопускане влошаване състоянието на местообитанията. Под претекст, че обявяването на защитените зони не променя собствеността върху земите, горите и водните площи, попадащи в тях, дефакто с налаганите забрани в тези територии се ограничава правото на собственост на българските граждани.

Обезпокоени сме от факта, че с лекота се пренебрегват законовите изисквания, които осигуряват уведомяване на обществеността и обезпечават възможностите на всички заинтересовани страни да дадат своите становища, препоръки или възражения, като се засягат необосновано правата и законните интереси на засегнатите страни в процедурата.

В заключение, с настоящото категорично заявяваме, че не сме съгласни с предложенията за промени в границите и режима на трите защитени зони за местообитанията, които не са подкрепени с мотиви и актуални данни и доказателства, нито с начина по който същите се въвеждат в грубо нарушение на основните изисквания на националното и европейското законодателство, като ще отстояваме правата си с всички законни средства, включително пред съответните национални и европейски институции", се посочва в писмото.

От Националната Асоцияция Българско Черноморие допълват, че собствениците на имоти, които се считат за ощетени, са готови на протестни действия.

Виж коментарите (1)
Още новини от Новини от Варна:
Варненци се наредиха за върбови клонки в най-старата църква в мор...
Катастрофа в центъра на Варна
Изненада: Вижте тези данни за цените на имотите във Варна!
Стотици варненци се включиха в кампанията за почистването на град...
Варна е вторият най-скъп град за жилищни имоти
Кметът Благомир Коцев даде сериозно обещание на министъра на тури...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).