Основният риск от дългогодишното неглижиране на проблема е, че могат да се загубят красивите ни плажове, пясъкът от които може да бъде отнесен от морето. Има идея да се изградят и допълнителни брегоукрепителни съоръжения, като се използват нови технологии. Областната администрация във Варна е подготвила проект, с който ще кандидатства за 200 милиона евро по програмата "Югоизточна Европа" на ЕС. Европарите са за проектиране на брегоукрепителни действия, свлачища и буни.
Сдружение на областните управи във Варна, Бургас и Добрич могат да кандидатства с общ проект по програмата, за да се привлече по-голямо финансиране. Ако проектът бъде спечелен, с тези пари ще се извърши проектирането, а след това на общините ще се прехвърли държавната собственост на крайбрежните съоръжения и те ще могат да кандидатстват за средства, необходими за строително-ремонтните дейности, обясниха механизма на действие от областната управа във Варна.
Досега брегоукрепителните действия бяха замразени, защото държавата не е в състояние да отпусне толкова голям финансов ресурс. Масово брегозащитните и укрепителни съоръжения по родното крайбрежие, сред които 248 вълнолома, буни и дамби, са без акт за собственост, съобщи преди време шефът на Басейнова дирекция за Черноморски район, Венцислав Николов.
Експертите установили, че само една трета от съоръженията са отразени в кадастъра, а останалите са безстопанствени. Всичките са от 70-те и 80-те години на 20 век, като основните причини за лошото им състояние, е немарливата поддръжка през годините. Инженерно-техническа експертиза показала, че 61 от брегоукрепителните съоръжения трябва основно да се ремонтират, а 170 имат нужда от по-малки ремонтни работи. Във Варна и близките курортите от ремонт се нуждаят и рискови свлачищни райони, за които също е необходимо солидно финансиране.