Стоян Пасев: Търсим терен от поне 4 000 декара, за да ситуираме индустриалната зона на Варна

Автор: Пламена Николова
Коментари (4)
10:55 / 27.02.2019
13054
Тази година трябва да бъде ситуиран терен във Варна за изграждането на индустриалната зона. За целта е необходимо да бъде определена територия от поне 4000 декара, където да бъде изградена инфраструктура, ел. и ВиК захранване, обясни за Varna24.bg областният управител на Варна Стоян Пасев

"Очаквам да се случи през тази година, синхронизирано е с кмета на община Варна Иван Портних, ситуирането на индустриална зона. Оказа се, че вече поредният ни инвеститор идва, а ние няма какво да предложим като инфраструктура и като земя. Като разберат, че процедурите по смяна предназначение на земя и ОВОС са тригодишни, и предпочитат други дестинации. Варна е атрактивна от гледна точка на това, че имаме шест университета, 45 000 студента, имаме какво да предложим на тези инвеститори от клас А.  Участвахме с терен, за да привлечем производителите на "Фолксваген", но нямаше как да спечелим, защото се намираше на територията на област Добрич, а там няма толкова работна ръка, колкото във Варна. Затова инвеститорите предпочетоха Кремиковци край София. Без да направим зона по подобие на индустриална зона “Тракия“ в Пловдив, няма как да се преборим за големите инвеститори. Чисто логистично нашата област е с предимство от гледна точка на летище, пристанище и на магистралата, която е приоритет на правителството през тази година. Знаете, че Община Варна ситуира индустриална зона на територията на Южна промишлена зона, но тя е само 60 декара, напълно недостатъчна. Нужна ни е територия от поне 4 000 декара, за да предложим на евентуалните инвеститори инфраструктура, ток, вода, канал, газификация...Работим основно върху този проблем с кмета и естествено и по въвеждащата инфраструктура, тъй като това е задължение на общината и на държавата.", каза Стоян Пасев.

Относно останалите приоритетни проекти за тази година, той обясни: 

"Знаете, че откакто съм областен управител, се занимавам с темата брегоукрепване и свлачища. Успях да кандидатствам миналата година по плана Юнкер и спечелихме три проекта, още три са в действие, темата на които е "Бедствия, аварии и свлачища“ на територията на цялата област и на цялото Северно крайбрежие. Знаете, че и буните са в окаяно състояние и няма ка да привлечем инвеститори, ако не решим проблемите с брегоукрепването и свлачищните процеси. Единият проект, по който работим тази година, е за бедствия и аварии, а именно синхронизацията между всички институции, държавни и общински. Върши се много работа, но нямаме синхрон между институциите. Затова искам да бъда като обединяващо звено, за да видим кой с каква техника разполага и с какво може да помогне при кризисна ситуация. Такива не липсват на територията на нашата област, вече седем пъти сме обвявали бедствено положение с разнородни дейности. Последното беше заради африканската чума по свинете. Имаше свлачища и наводнения...Идеята е да се направят с цел превенции повече неща, за да овладеем тези природни катаклизми.

Знаете, че всички големи инфраструктурни проекти, които се случват на територията на Община Варна стават с държавна помощ. Динамична изключително беше предната година, тази се очаква да е същата. Отворихме пристанище Варна за града. Приоритет за цялата област си остава туризма обаче. Макар, че активният сезон е само три месеца, това е поминък за много варненци.

Очакваме силно лято. Дано да повторим рекорда от миналия сезон. Има известен спад на руските туристи, въпреки, че те продължават да купуват имоти по нашето Черноморие. В последните изявления на министър Николина Ангелкова, тя сподели, че приоритет ще бъде българския турист.  Магистралата за Бургас е доста облагодетелстваща за южната част на страната, а без инфраструктура изградена няма ка да очакваме и туристи. Тези полети, които бяха пуснати на Фрапорт до десет европейски дестинации, това лято очакваме още три, ще спомогнат много за туризма.

През миналата година успяхме да променим Закона за водите. Това даде възможност на Община Варна да ползва богатството си от термални източници. Знаете за безумието на басейн "Приморски“, където на 6 метра е каптажа с минерална вода. До момента поради законови пречки нямаше как Община Варна да ползва тази вода. В момента текат процедури по прехвърляне на всички каптажи на общината. Предстои да се вземе решение от Общинския съвет да се категоризират тези източници и да се направи една тарифа за минералната вода, за да може да се отвори най-накрая града и да станем дестинация на четири сезона."

Какво още каза Стоян Пасев вижте в прикаченото видео!

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (4)

Още по темата (10):
11.03.2022 Министър Нинова: Започваме работа по  изграждането на индустриална зона
Варна
05.03.2021 Експерт с важна информация за индустриалната зона, обновяването на Аспарухов парк и новата сграда на МГ във Варна
25.02.2021 Изграждането на новата индустриална зона ще е приоритет на Община Варна през 2021 г.
03.07.2020 Кметът на Варна: Новата икономическа зона ще привлече по-високотехнологични производства
05.06.2019 Стоян Пасев: Наесен става ясно дали Варна е предпочетена от мощен
инвеститор
13.03.2019 Големи инвеститори с интерес да строят 20 фабрики и да разкрият 10 000 работни места край Варна
Още новини от Новини от Варна:
Съдия Славов пред варненски ученици: Образованието дава допълните...
Варненци се наредиха за върбови клонки в най-старата църква в мор...
Катастрофа в центъра на Варна
Изненада: Вижте тези данни за цените на имотите във Варна!
Стотици варненци се включиха в кампанията за почистването на град...
Варна е вторият най-скъп град за жилищни имоти


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).