Направените разчети в здравното заведение показали, че 2/3 от лимитираните средства са похарчени за двете клиники - по изгаряния и токсикология. "Само през този месец имаме 14 случая на изгаряния от други области - Стара Загора, Бургас, Шумен, Добрич, и ги поемаме всичките. Това са състояния, които застрашават живота на пациентите, не можем да ги върнем. Част от тях са деца. Този месец беше много усилен, особено за Клиниката по изгаряния", допълни картината д-р Въжаров. В същото време всеки ден в Клиниката по токсикология приемат поне по един чужденец, дошъл на алкохолен туризъм у нас. Не са изключение и посегналите на живота си чрез медикаменти. Само преди дни за лечение постъпило 14-годишно дете, пило пестицид заради лични проблеми.
За да могат да работят двете клиники, сведена до минимум била дейността на останалите 22 отделения, за които като цяло остава едва 1/3 от лимита от дейности и средства на болницата. Блокирана е дейността на неврологичната клиника, не се приемат пациенти по рехабилитационни и много други клинични пътеки.
Още в началото на месеца с приоритет са се приемали пациенти по спешност, но и това се оказало недостатъчно. "С риск да натрупаме дългове, ще продължим да работим, но това не решава нещата. Изходът е да се отпуснат повече средства", категоричен е д-р Въжаров. Началникът на болницата е подал и молба до здравната каса с искане за повече пари. Акцент е поставен на факта, че бюджетът е изчерпан предимно за дейността на клиники от междуобластно значение. Дали ще има ефект обаче е трудно да се прогнозира.
Източник: в. "Позвънете"