 © Varna24.bg |  | От четвъртък, 17 септември, започват обществените обсъждания на предварителния проект на Общия устройствен план на Варна и екологичната му оценка. Първото обсъждане ще бъде с жителите на район "Одесос" и ще се състои в пленарната зала на общината. На същото място ще се проведат и дебатите с гражданите от "Приморски" и "Младост", насрочени съответно за 18 и 23 септември от 18 ч. Часът остава същия, но мястото се променя за обсъждането на 24 септември във "Владислав Варненчик", което ще е в читалището на района. Ден по-късно ОУП ще се обсъди и в читалището на "Аспарухово". Проектът ще се представи и в петте варненски села - Каменар (на 28 септември), Казашко (29 септември), Тополи (30 септември), Константиново (1 октомври) и Звездица (2 октомври). Обсъжданията в селата също ще се състоят от 18 ч. в местните читалища, само в Каменар ще е в училището.От община Варна, която е възложител на проекта, уточниха, че водещи на срещите с гражданите ще бъдат районните кметове и кметовете на петте села. Очаква се да присъства и главният архитект на общината, както и архитектите по райони. Представители на администрациите ще имат задължението да водят писмен протокол. Писмени становища от заинтересованите лица могат да се подават до община Варна и в едноседмичен срок от провеждане на обсъждането за съответното населено място.
Гражданите да подготвят в писмен вид предложенията, които ще отправят по време на обсъжданията, препоръча пред "Черно море" проф. Иван Никифоров, ръководител на екипа, изготвил проекта на ОУП. Той припомни, че обсъжданията ще протекат по линия на доклада за Екологична оценка на Общия устройствен план. В рамките на обсъжданията ще бъдат презентирани както докладът, така и целият план. Лично проф. Никифоров се ангажира с мултимедийното представяне на проекта на ОУП, след което експертите, работили по документа, ще отговарят на въпроси на гражданите.
Нека хората не забравят, че Общият устройствен план е генерална концепция за развитието на града, хипотеза за облика на Варна през следващите 20 - 25 години, така че проектът не се занимава с отделни имоти, коментира проф. Никифоров. Обикновено гражданите използват обсъжданията, за да питат как проектът ще се отрази на техния собствен имот. Това обаче не е проблем на ОУП, а на подробни устройствени планове, категоричен бе архитектът.
По думите му постъпилите от гражданите предложения ще бъдат разгледани от националния и общинския експертен съвет по устройство на територията. Най-вероятно към края на тази година ще станат ясни конкретните указания за корекции в ОУП, след което ще се изготви окончателният проект, поясни още проф. Никифоров.
Източник: chernomore.bg |