Интересно представени уроци и достъпно разказани приказки на тема разумно хранене ще са част от най-новото учебно съдържание за децата - каза директорът на ОДЗ "Детска радост" Тина Боянова. Те ще бъдат поднасяни без суха статистика, под формата на интересни занимания, целящи да научат малчуганите как да ценят храната и природата. Освен в часовете, темата ще присъства в училищни празници, кулинарни изложби и други обществени мероприятия.
Знаете ли, че зад приготвянето на една чаша кафе стоят 35 литра скрита вода? - попита г-жа Боянова, която обясни, че за производството на различните храни и напитки всъщност е вложено огромно количество вода и ценни ресурси. Това трябва да се знае и от децата, и от родителите им. Това е и една от целите на този проект. Първата стъпка е обучението на преподавателите. След това ще се включат помагалата - уроци, приказки, поднесени по увлекателен начин, така че да ангажират децата да разберат защо е важно да се храним разумно, така че да щадим природата.
И тъй като родителите са в основата на изграждането на хранителните навици на децата, с тях ще се провеждат разговори и разяснителни беседи. Ръководството, включващо изследване на храненето, ще бъде издадено в 10 000 копия на 10 езика, като ще включва и 12 урока в електронен формат. За отделните страни ще бъдат създадени 9 бази от данни със специфични, полезни материали и връзки на тема полезно хранене.
Малчуганите от 13-то ОДЗ Варна вече няколко години хапват зеленцучи и подправки, които сами отглеждат в двора на забавачката, в обособената Био градинка - припомни Тина Боянова. Освен информативните инициативи, посветени на здравословното хранене, предстои да се закупят блендери, в които ще се приготвят смутита - плодови и зеленчукови сокове. Деца, преподаватели и родители заедно ще посетят биофермата на Краси в с. Орешак, Варненска област и Музея на здравето, за да обогатят своите знания.
В първия етап от проекта нововъведението ще засегне 14-те учебни заведения в страната, но впоследствие ще се разшири в над 50 български училища и детски градини.
"Здравословното хранене е елемент от разумното хранене и трябва да правим разлика в тези понятия", подчертават координаторите на проекта. За разумното хранене трябва да се отчитат редица характеристики за произхода на храната. Най-общо казано тя трябва да има нисък въглероден отпечатък, тоест да не се доставя от другия край на света, а да е местно производство, да не е довела до унищожаване на биосистема, да не се влагат вредни химикали и ГМО. Затова, гонейки целта да се насърчава местното производство, координаторите ще търсят контакти с фермери и собственици на малки стопанства по места. Важен аспект на разумното хранене е също да не се разхищава храната.
Пилотният проект "Да се храним разумно" е първи опит в ЕС да се изгради училищна програма, разглеждаща ключовия въпрос за отговорното потребление на храната. Това е и една от основните цели на проекта - да мобилизира младите хора да разберат по-добре взаимосвързания свят, в който живеем, и да ги мотивира за действия в полза на глобалния проблем за по-отговорен начин на хранене.
В рамките на 3 години на територията на България, Чехия, Словакия, Полша, Малта, Латвия, Словения, Хърватска и Румъния ще бъдат обхванати общо 550 учебни заведения. За този период ще се проведат 60 Над 1800 учители и образователни експерти ще придобият нови компетенции по въпросите на устойчивото хранене, като ще получат възможността да обменят идеи и добри практики. Учениците, които ще придобият знания и умения с цел по-разумно хранене, ще са над 65 000.
От "Син флаг" не скриват, че имат притеснение за реализирането на проекта, тъй като той изисква кофинансиране. Въпреки че са го разработили и са спечелили европейско финансиране, той може да пропадне, защото нито една родна институция или организация досега не го е подкрепила финансово. Сумата не е голяма - 4000 евро и от организацията се надяват скоро това да се промени. Подкрепа обаче има от редица обществени структури и институции като образователните инспекторати, общините.
Колкото и средства да бъдат осигурени или да не достигнат, истинските резултати от тази инициатива със сигурност няма да се измерват в цифри. Нещо повече - ще бъде посято у всяко дете семенцето на здравето - дори и то да не е достигнало до този момент в домашни условия до тях. Те ще научат откъде и как идва храната, какво е добре да похапват и с какво - да не прекаляват. За да растат здрави и пълноценни, знаещи и уважаващи земята, която обитаваме.
Източник: Черно море