В АГ болница лекуват предракови изменения и рак на маточната шийка

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
16:47 / 16.03.2016
1432
В Специализираната АГ болница - СБАГАЛ "Проф. Д. Стаматов" със съвременна методика успешно лекуват предракови изменения и рак на маточната шийка. В здравното заведение е сформиран квалифициран екип от специалисти за лечение на гинекологични и онкогинекологични заболявания. Тук работят и тримата национални консултанти по акушерство и гинекология проф. д-р Стефан Иванов, д.м.н., доц. Д-р Емил Ковачев, дм и д-р Радослав Минков.

На ежегоден цитологичен контрол подлежат жените от 25 до 60 години, а при две последователни негативни цитонамазки интервалът за наблюдение става тригодишен. Цитологичният скринингов метод е единствения възможен и прилаган метод при гинекологични заболявания. Въведен е от Жорж Папаниколау за първи път в САЩ. Друг метод е колпоскопският метод за ранно откриване на предракови и ракови лезии на шийката на матката, въведен за първи път от Ханс Хинзелман в Германия. Трите метода цитологичен, колпоскопски и биопсичен се съчетават в името на ранната диагностика и лечение на предраковите и раковите лезии на шийката на матката.

Напоследък с голяма сила навлезе нов скринингов метод /LBC/, въведен от американска фирма в Калифорния. СБАГАЛ - Варна, разполага с такъв апарат за съвременната диагностика и лечение на предраковите и ракови лезии на шийката на матката. LBC може да се провежда на 3-годишен интервал и увеличава ефективността на скрининга с 25-30 %, съобщи проф. д-р Стефан Иванов, д.м.н., ръководител на катедрата по акушерство и гинекология в МУ, която е базирана в АГ болница.

Според Националния раков регистър новозаболелите жени от 2005 до 2016 година са нараснали от 1068 - 1240. Най-засегнатите възрастови групи са от 40 до 50 години. В напредналите трети и четвърти стадии са 33 % от пациентките. За една година са починали 344 жени.

Динамиката на заболяемостта е на непрекъснато нарастване. В 70-75 % от предрака и рака на маточната шийка се причинява от HPV - човешки папилома вирус инфекция /ЧПВ/. Общо ЧПВ са повече от 90 типа. Като канцерогенни общо се считат типовете 26, 53 и 66. Нискорисковите типове 6, 11, 40, 42 и други могат да причинят дисплазии или кондиломи на долния генитален тракт, но рядко причиняват ракови лезии. Най-висок пик на ЧПВ инфекции са от 20-30 годишна възраст. Времето за превръщането на предраковите лезии в рак се движи от 12-18 месеца до 10 години, коментира проф. Иванов.
Началото на заболяването е асимптоматично. Първият клиничен симптом е наличие на "бяло течение", контактно кървене се среща в 4/5 от болните, болката е късен симптом.
За профилактика в развитите индустриални страни масово се прилагат две ваксини от 15 до 25-годишна възраст и от 25 до над 55 години. Напоследък се ваксинират и момчета в Австралия. Чрез профилактика и превенция в развитите страни се стремят да откриват рака рано и да лекуват почти 100% това коварно онкогинекологично заболяване.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Задържаха във Варна украинка, управлявала камион с 1,62 промила а...
Цените на жилищата във Варна не спират да растат, ето каква е при...
Министър Томислав Дончев: Над 46 милиона лева са инвестирани в "А...
Проблем: Затварят улици във Варна днес
Във Варна започва обработка на кестенови дървета
"Възраждане" с жест към възрастните хора във Варна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).