Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
В МБАЛ "Св. Анна" подобряват носното дишане и борят хъркането с радиохирургия
Автор: Екип Varna24.bg 08:00 / 25.12.2015Коментари (0)18006
© Varna24.bg
За уникален метод на радиохирургия, който се използва в МБАЛ "С. Анна", разказва изпълнителният директор на здравното заведение д-р Гален Шиваров. За Varna24.bg той сподели някои от възможностите, които дава модерната технология.

"Радиохирургията е метод, за който все още в България не се знае достатъчно и хората не са запознати напълно с неговите възможности. В основата на метода са високочестотни вълни, които предизвикват волуметрична редукция - свиване, на тъканите. В нашата сфера - УНГ, радиохирургията се използва широко в много области. Една от тях е подобряването на носното дишане. По принцип причините за нарушено носно дишане могат да бъдат най-различни. Едната може да е свързана с изкривяване на носната преграда, където лечението е оперативно.

Друга причина може да е свързана с увеличение на носните конхи. Това са структури, които играят ролята на своеобразни климатици в носа, чиято функция е да овлажняват, да затоплят, да обеззаразяват въздуха който вдишваме механично и химично, така че достигайки до трахеята, той е затоплен вече на 37 градуса, достатъчно овлажнен и обеззаразен. Конхите може да се увеличат, най-често - в резултат на алергични процеси. Увеличаването им води до обструкции на носните входове и нарушаване на носното дишане.
Третата причина за смутено дишане могат да бъдат носните полипози. Тук разглеждаме случая за увеличение на носните конхи, където използваме радиохирургията.

Предимствата на радиохирургията пред другите методи е, че тя запазва структурата на носните конхи и не ги унищожава. Конхата е много сложна структура, която има по повърхността си жлези, ресничест епител, т.нар. мукоцилиарен клирънс, който предсталява едно постоянно движение на цилиите на ресничестия епител за самоочистване, а самата конха в същността представлява едно кавернозно тяло, което може да се свива и разширява и по този начин да контролира топлоотдаването - една много важна функция.

До преди да въведем радиохирургията носните конхи или ги изрязвахме, или ги обгаряхме с електрокаутер. Предимствата на радиохирургията са, че се влиза субмукозно - под лигавицата, вътре в самата , и по този начин се запазва цялостната структура. Методът на радиохирургия е въведен при нас 2007 г., а апаратът, който използваме, е на японската фирма "Олимпус".

Второто приложение на радиохирургията, което вече е доста широко разпространено в Европа и в света, е свиване на небцовите сливици. Все повече в света се налага т.нар. органосъхраняваща хирургия и тук радиохирургията няма аналог в тази зона. Тя предизвиква свиване на сливиците, като ги запазва като структура, но профилактира обструкцията, която те създават в гърлото. За съжаление, здравната каса това не го поема.

Нашите цени са най-ниските в България. 350 лв. към този момент е цената на самата процедура радиохирургия и има консуматив, който е около 330 лв. - за сондата за радиохирургияито са два вида - една за нос и една за небце и сливици.

Третото приложение, което е уникално също, е т.нар. повдигане на небцето. Спадането на мекото небце е сред честите причини за нощното хъркане. Задната част на небцето е мускулна и тя може да е конституционално по-ниско разположена или да е спаднала с годините. Много елегантно с десетина апликации чрез сондата за радиохирургия може да се повдигне безкръвно мекото небце. Друго уникално приложение на радиохирургията и свиването на езичната сливица.

В основата на езика се намира най-голямата сливица, езичната. Тя би могла да се увеличи при което да създава много сериозен дискомфорт, докосвайки епиглотиса като чувство за чуждо тяло или самата езична сливица да увлича корена на езика и също създава феномен на хъркане. Там не може да се оперира и нищо друго не помага освен радиохирургията.

Първоначално радиохирургията се е прилагала предимно в неврохирургията,урологията и ортопедията, по-късно се включват УНГ специалността. В момента се разработват техники свързани с т.нар. фейс- лифтинг на базата на високочестотни вълни", обясни още д-р Шиваров.
По негова информация от 2007 г. около 600 варненци са се възползвали от родиохирургията за решаване на носни проблеми. За сливиците доста по-малко, защото хората не са запознати с възможностите, които дава модерната технология.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
49-ото Народно събрание
Енергийна криза
Природни стихии
Мигранти и бежанци
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: